Top

Piotr Bałtroczyk obszarnikiem

czwartek, 29 maj 2008. Autor: Kasjer 

Piotr Bałtroczyk, który niedawno odpalił na Polsacie nowy autorski program, postanowił zostać chłopo – obszarnikiem. W podolsztyńskich Tuławkach dokupił ziemi do posiadanych 20 ha, a w okolicach swojego młyna w Smolajnach wydzierżawił kolejne kilkadziesiąt hektarów. W sumie gospodaruje na 100 hektarach, zatrudnia nawet ludzi. Ostatnio pracował u niego na polu prawdziwy murzyn, co wzbudziło wśród sąsiadów zrozumiałą ciekawość. Bałtroczyk zamierza uprawiać zboże i to pełną gębą. Już zakupił porządny wielofunkcyjny traktor z full wypasem. Kabina ma na przykład przyciemniane szyby, wewnątrz klimatyzację, radio z mp3 i inne bajery. Bałtroczyk stawia też na komercyjną zbiórkę zboża. U producenta zamówił kombajn, który zacznie pracować na okolicznych polach w przyszłym roku.

W tym roku znany prezenter telewizyjny zamierza zebrać zboże z 20 ha, ale w przyszłym roku z całego obszaru – 100 ha. Pomysł na biznes wydaje się niezły, bo w ostatnich latach ci rolnicy, którzy postawili na uprawy, świetnie na tym wyszli, w odróżnieniu np. od hodowców opierających gospodarstwo na zwierzętach. Wielu dopłaciło do interesu, bo mięso – nie wiadomo dlaczego – na rynku taniało, a pasze, wskutek wysokich cen ziarna ostro poszły w górę. Zboże na rynkach światowych jest cenniejsze od złota i według wszelkich prognoz tańsze nie będzie. Nawet fundusze inwestycyjne zaczynają spekulować zbożem na rynkach terminowych wychodząc z założenia, że żywności będzie brakować. Trochę przez Chińczyków, którzy dopasowują żołądki do globalizującej się diety. 20 lat temu przeciętny Chińczyk zjadał rocznie 20 kg mięsa, teraz już 50. No więc ktoś musiał Bałtroczykowi wszystko to dobrze poukładać, bo rolniczy biznes wydaje się mieć ręce i nogi. Gorzej u Bałtroczyka z kwalifikacjami i wiedzą, gdyż, jak powszechnie wiadomo, prezenter nigdy nie uczęszczał do szkół rolniczych.

Komentarze

2 komentarze do “Piotr Bałtroczyk obszarnikiem”
 1. oj,oj pisze:

  Przecież pod bokiem w Smolajnach ma średnią szkołę rolniczą, o ile budynku nie odebrał biskup.

  Ocena komentarza: 0
  • ja pisze:

   Biskup szkoły jeszcze nie odebrał, ale gospodarz Bałtroczyk jest w szkole tematem tabu. Nie wiadomo dlaczego.

   Ocena komentarza: 0
Będziemy zobowiązani za pozostawienie komentarza. Obok wypowiedzi możesz umieścić swój wizerunek. W tym celu powinieneś utworzyć konto w serwisie Gravatar.
Dziękujemy!

Bottom