15 C
Olsztyn
23 września 2020

Cyfrowa mapa z historią w tle
C

W setną rocznicę Plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu

Opracowaliśy interaktywną, cyfrową mapę plebiscytu z 1920 r. Na mapie zgromadzono najważniejsze informacje dotyczące wydarzeń na Warmii, Mazurach i Powiślu do jakich doszło przed 100 laty.

O plebiscycie na Warmii, Mazurach i Powiślu w 1920 r. napisano praktycznie wszystko, ale informacje są rozproszone w różnych, trudno dostępnych publikacjach i wydawnictwach. Postanowiliśmy opis najważniejszych wydarzeń zgromadzić w jednym miejscu, właśnie na internetowej mapie, bardzo łatwej w obsłudze i nawigacji. Mapa zawiera zdjęcia, wspomnienia uczestników plebiscytu, archiwalne wypowiedzi dźwiękowe, infografiki, dane statystyczne. W setną rocznicę plebiscytu, który odbył się 11 lipca 1920 r., mapa z pewnością będzie źródłem pogłębionej wiedzy historycznej. Zastosowaliśmy nowoczesne narzędzia cyfrowe, pozwalające np. osobom niedowidzącym na użycie funkcji automatycznego czytania wybranych tekstów.

Mapa może być narzędziem edukacyjnym, np. dla tegorocznych maturzystów. Zastosowaliśmy rozwiązania chmurowe opracowane w fińskim start-upie, które są w dobie pandemii powszechnie wykorzystywane przez nauczycieli całego świata. Mapa poprzez funkcję tzw osadzania może być publikowana na dowolnych portalach, np. szkół, bibliotek, domów kultury. Zachęcamy placówki oświatowe do wykorzystania mapy w pracy dydaktycznej i do umieszczania jej na własnych stronach internetowych. Mapa dostępna jest poniżej lub pod tym linkiem.

Poprzedni artykułPowinien sobie darować…
Następny artykułDar Pomorza