Europejska Telewizja ARTE przygotowała ciekawy dokument nt. paktu Ribbentrop-Mołotow. Obejrzyj film (dostępny na tej stronie do 8 marca br.) w reżyserii Cédrica Tourbe. Na zdjęciu publikujemy tajny protokół, którego kopię można oglądać w gdańskim Muzeum II Wojny Światowej.

 

 

To niewątpliwie największy zwrot akcji XX wieku, który zachwieje życiem milionów Europejczyków i wywoła II wojnę światową. 23 sierpnia 1939 r. Nazistowskie Niemcy i Związek Radziecki zawarły pakt o nieagresji, ochrzczony nazwiskami sygnatariuszy — pakt Ribbentrop – Mołotow. Doszło do niesłychanego zbliżenia dwóch zatwardziałych wrogów: Hitlera i Stalina. Ten zadziwiający pakt przyspieszył marsz Europy na prostej drodze do piekła, na którą weszła już 5 lat wcześniej.

Niemiecko-sowiecki pakt o nieagresji, znany jako pakt Ribbentrop-Mołotow, stanowi punkt zwrotny w historii 20 wieku. Podpisany w dniu 23 sierpnia 1939 roku gwarantował Rzeszy radziecką neutralność w razie konfliktu zbrojnego z Polską i mocarstwami zachodnimi. Jego skutki były druzgocące. Po jego podpisaniu Hitler mógł mieć pewność, że nie popadnie w wojnę na dwóch frontach. Kilka dni później zaatakował Polskę i wywołał II wojnę światową. Stalin z kolei zajął państwa bałtyckie, wschodnią Polskę i część Rumunii. W tym czasie nikt nie miał pojęcia o istnieniu tajnego protokołu, w którym dyktatorzy podzielili między sobą Europę Środkowo-Wschodnią. Od tego czasu pakt ten został zinterpretowany na dwa sposoby: niektórzy historycy twierdzą, że współpraca między Hitlerem a Stalinem była oczywista; inni widzą w tym podstęp Stalina, który chciał zyskać czas na przygotowanie się do nieuniknionej wojny z Hitlerem.

Reżyseria: Cédric Tourbe, Kraj: Francja, Rok: 2018

 

NAPISZ ODPOWIEDŹ - wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji.

Wprowadź swój komentarz
Proszę podać swoje imię