Organizujmy się. Nie tylko w obronie sądów i konstytucji, ale dla szerzenia świadomości obywatelstwa europejskiego. Edukacja na poziomie wierszyka: kto ty jesteś – Polak mały już nie wystarcza. Jest anachroniczna. 14 lat temu staliśmy się członkiem Unii Europejskiej, co uczyniliśmy zgodnie z porozumieniem zawartym w 90 paragrafie naszej konstytucji.

Naszą wolę wyraziliśmy w referendum w 2003 r. Żadna większość parlamentarna nie ma prawa lekceważyć naszej woli. Wyborcy PiS nie macie upoważnienia na wszystko. Pokój jest fundamentem Unii. Pokój w Europie i w Polsce. Dziś Polska jest dramatycznie podzielona, wręcz poraniona. Dziwi, że sam pan prezydent sprzeciwia się idei, w  której Polacy mogą się porozumieć – idei okrągłego stołu.

A jeszcze młodsi myślą, że krew ludzi to coś z gry komputerowej

Nam, żyjącym w PRL-u zarzuca się, że przemiana demokratyczna nie dokonała się krwawo. My, starsi, źle opowiedzieliśmy naszym obecnie 40-letnim dzieciom historię, które wojnę znają z serialu “Czterej pancerni i pies”, a dziś rządzą Polską. A jeszcze młodsi myślą, że krew ludzi to coś z gry komputerowej. Wojny domowej nie chciał Lech Wałęsa, robotnicy, intelektualiści, a także popierający Wałęsę Polacy. Nie chciał jej też uczestnik okrągłego stołu Lech Kaczyński.

Olgierd Łukaszewicz. Fot. Newsbar.pl

Czemu więc jego dawni współpracownicy żałują dziś, że polscy komuniści ustąpili pokojowo? Nie było krwi, doceńcie to. Ci, którzy zmieniali Polskę nie myśleli o dyktaturze, o tzw. demokracji większościowej, którą zbudował PiS i poróżnił nas z Unią Europejską. Demokracji, która jest dyktaturą większości. Nie zgadzamy się na politykę PiS wobec Unii. Kto? My – obywatele Unii Europejskiej.

Gdzie znajdzie pan, panie premierze, fundusze na realizację swoich pomysłów, jeśli Unia zaniecha polityki spójności? Dziś Unia pomaga nam utrzymać parametry demokracji, a obecny kryzys wynika z tego, że nasza własna, polska konstytucja jest z ostentacją przez PiS łamana. PiS kpi z naszej godności. PiS łamie to, co jest klarowne i jednoznaczne w naszej konstytucji, szerząc przekonanie, że sprawa jest niejednoznaczna i skomplikowana, a rozstrzygać o niej mogą tylko eksperci. Prezes Kaczyński od lat sieje zwątpienie w Unię, aby ją rozbić od środka rękami populistów.

Agresywna, antyunijna postawa obecnie rządzących i ich popleczników zrobiły swoje

My, obywatele Unii, nie pozwalamy na to. Unię wybrało 79,1 proc. Polaków. Ale uwaga! W ostatnich miesiącach stało się coś niezrozumiałego. W styczniu 2018 r. za wyjściem Polski z Unii Europejskiej było 11 proc. Polaków, a w lipcu już 30 proc. Co się z nami stało. W sierpniu 2018 r. za pozostaniem Polski w UE było 65 proc. Polaków. Agresywna, antyunijna postawa obecnie rządzących i ich popleczników zrobiły swoje. Na Zachodzie konsternacja:”Chyba za wcześnie przyjęliśmy was do Unii”.

Kiedy w Belwederze 20 września 2017 r. usłyszałem, że Unii udało się to, co nie udało się Adolfowi Hitlerowi, że jesteśmy jak w XVIII wieku znów pod zaborami, że Niemcy zbudowali dla siebie w Polsce autostrady, zrozumiałem, że są w naszej Ojczyźnie intelektualiści, zaprzedani wrogowie Unii. Zrozumiałem, że trzeba działać, ratować umysły nie orientujących się Polaków, przeciwdziałać kłamstwom, pomówieniom i argumentom łatwowiernych rodaków.

Pytamy: dlaczego na gmachu polskiego parlamentu nie ma, obok flagi narodowej, flagi Unii Europejskiej?

Ostatnia deklaracja Kaczyńskiego i jego premiera, jakoby związek z Unią uważali za zasadę swojego postępowania, te deklaracje brzmią dziś fałszywie. Są hasłami na użytek kampanii wyborczej. Panie i panowie z PiS! Front Europejski, którego jesteśmy współzałożycielami, domaga się od kilku miesięcy ustawy o ochronie flagi europejskiej. Możecie uchwalić ją w jedną noc, jak to macie w zwyczaju. Pytamy: dlaczego na gmachu polskiego parlamentu nie ma obok flagi narodowej, flagi Unii Europejskiej. Ona jest obecna na gmachach parlamentów wszystkich krajów członkowskich tylko nie w Polsce?

Olgierd Łukaszewicz podczas łódzkiego Kongresu Obywatelskich Ruchów Demokratycznych. Fot. Newsbar.pl
Olgierd Łukaszewicz podczas łódzkiego Kongresu Obywatelskich Ruchów Demokratycznych. Fot. Newsbar.pl

My, obywatele Unii Europejskiej, ogłosiliśmy w styczniu obywatelską listę wdzięczności dla Unii  za solidarność z Polską. Tak jak Polacy dziękowali Stanom Zjednoczonym w 1919 r., tak dziękujmy dziś Unii, bo dzięki niej Polska niesłychanie się rozwinęła. Od wieków nie dokonaliśmy takiego postępu. Bez pomocy Unii Polska ugrzęźnie. Wytłumaczmy to młodym Polakom – to zadanie oświatowe dla pana, panie premierze. Dwie godziny o Unii Europejskiej w szkole, w ciągu całego roku, to za mało na wychowanie obywatela Unii Europejskiej.

Nie zabierajcie nam marzeń o zespolonej Europie

Zwracam się do rządzących naszą Ojczyzną. Nie rozumiemy waszego stosunku do Unii. Nie konfrontujcie nas z nią. Waszym zadaniem jest budować świat bez konfliktów. Macie odpowiedzialność za trwały pokój w Europie, tymczasem wy budzicie demony przeszłości. Przedstawiacie się jako rząd chrześcijański, katolicki, a lekceważycie porozumienie z Niemcami, którego autorami są biskupi polscy i niemieccy. Uczcie się historii. Nie zabierajcie nam marzeń o zespolonej Europie, w której spory będą rozstrzygane nie z użyciem armat i karabinów, a przy stole konferencyjnym w Brukseli.

Tymczasem wy zaburzacie emocje, szerzycie pomówienia wobec Unii. Nie macie prawa powątpiewać w wynik referendum. Chcemy z innymi narodami żyć w symbiozie i marzyć o lepszym świecie. Unia dała konkretne dowody swej dobrej woli pomagając w budowie dobrobytu, demokracji i spokoju. Nie zatrzymujcie Polski. Waszym zadaniem iść drogą nadziei. To wy, rządzący, macie być przykładem wiary, że politycy chcą naszego bezpieczeństwa, dobra, postępu rozwoju. Taki jest wasz obowiązek i odpowiedzialność. Odpowiedzialność wobec nas i przyszłych pokoleń.

Mobilizujmy rozum! W dobie oświecenia stajemy dziś wobec konfliktu z siłami konserwatywnymi, które chcą nas zamknąć na samotnej wyspie, sprzysięgając się niejednokrotnie z ciemnotą i egoizmem.


 

Obszerne fragmenty mowy wygłoszonej przez Olgierda Łukaszewicza z fundacji MY OBYWATELE UNII EUROPEJSKIEJ im. W. B. Jastrzębowskiego, 9 września 2018 r. podczas łódzkiego Kongresu Obywatelskich Ruchów Demokratycznych.

 

Obejrzyj zdjęcia z Kongresu. Fot. Newsbar.pl