Organizujmy się. Nie tylko w obronie sądów i konstytucji, ale dla szerzenia świadomości obywatelstwa europejskiego. Edukacja na poziomie wierszyka: kto ty jesteś – Polak mały już nie wystarcza. Jest anachroniczna. 14 lat temu staliśmy się członkiem Unii Europejskiej, co uczyniliśmy zgodnie z porozumieniem zawartym w 90 paragrafie naszej konstytucji.

Naszą wolę wyraziliśmy w referendum w 2003 r. Żadna większość parlamentarna nie ma prawa lekceważyć naszej woli. Wyborcy PiS nie macie upoważnienia na wszystko. Pokój jest fundamentem Unii. Pokój w Europie i w Polsce. Dziś Polska jest dramatycznie podzielona, wręcz poraniona. Dziwi, że sam pan prezydent sprzeciwia się idei, w  której Polacy mogą się porozumieć – idei okrągłego stołu.

A jeszcze młodsi myślą, że krew ludzi to coś z gry komputerowej

Nam, żyjącym w PRL-u zarzuca się, że przemiana demokratyczna nie dokonała się krwawo. My, starsi, źle opowiedzieliśmy naszym obecnie 40-letnim dzieciom historię, które wojnę znają z serialu “Czterej pancerni i pies”, a dziś rządzą Polską. A jeszcze młodsi myślą, że krew ludzi to coś z gry komputerowej. Wojny domowej nie chciał Lech Wałęsa, robotnicy, intelektualiści, a także popierający Wałęsę Polacy. Nie chciał jej też uczestnik okrągłego stołu Lech Kaczyński.

Łukaszewicz2 Olgierd Łukaszewicz: nie zabierajcie nam marzeń o ZESPOLONEJ Europie! 🔊
Olgierd Łukaszewicz. Fot. Newsbar.pl

Czemu więc jego dawni współpracownicy żałują dziś, że polscy komuniści ustąpili pokojowo? Nie było krwi, doceńcie to. Ci, którzy zmieniali Polskę nie myśleli o dyktaturze, o tzw. demokracji większościowej, którą zbudował PiS i poróżnił nas z Unią Europejską. Demokracji, która jest dyktaturą większości. Nie zgadzamy się na politykę PiS wobec Unii. Kto? My – obywatele Unii Europejskiej.

Gdzie znajdzie pan, panie premierze, fundusze na realizację swoich pomysłów, jeśli Unia zaniecha polityki spójności? Dziś Unia pomaga nam utrzymać parametry demokracji, a obecny kryzys wynika z tego, że nasza własna, polska konstytucja jest z ostentacją przez PiS łamana. PiS kpi z naszej godności. PiS łamie to, co jest klarowne i jednoznaczne w naszej konstytucji, szerząc przekonanie, że sprawa jest niejednoznaczna i skomplikowana, a rozstrzygać o niej mogą tylko eksperci. Prezes Kaczyński od lat sieje zwątpienie w Unię, aby ją rozbić od środka rękami populistów.

Agresywna, antyunijna postawa obecnie rządzących i ich popleczników zrobiły swoje

My, obywatele Unii, nie pozwalamy na to. Unię wybrało 79,1 proc. Polaków. Ale uwaga! W ostatnich miesiącach stało się coś niezrozumiałego. W styczniu 2018 r. za wyjściem Polski z Unii Europejskiej było 11 proc. Polaków, a w lipcu już 30 proc. Co się z nami stało. W sierpniu 2018 r. za pozostaniem Polski w UE było 65 proc. Polaków. Agresywna, antyunijna postawa obecnie rządzących i ich popleczników zrobiły swoje. Na Zachodzie konsternacja:”Chyba za wcześnie przyjęliśmy was do Unii”.

Kiedy w Belwederze 20 września 2017 r. usłyszałem, że Unii udało się to, co nie udało się Adolfowi Hitlerowi, że jesteśmy jak w XVIII wieku znów pod zaborami, że Niemcy zbudowali dla siebie w Polsce autostrady, zrozumiałem, że są w naszej Ojczyźnie intelektualiści, zaprzedani wrogowie Unii. Zrozumiałem, że trzeba działać, ratować umysły nie orientujących się Polaków, przeciwdziałać kłamstwom, pomówieniom i argumentom łatwowiernych rodaków.

Pytamy: dlaczego na gmachu polskiego parlamentu nie ma, obok flagi narodowej, flagi Unii Europejskiej?

Ostatnia deklaracja Kaczyńskiego i jego premiera, jakoby związek z Unią uważali za zasadę swojego postępowania, te deklaracje brzmią dziś fałszywie. Są hasłami na użytek kampanii wyborczej. Panie i panowie z PiS! Front Europejski, którego jesteśmy współzałożycielami, domaga się od kilku miesięcy ustawy o ochronie flagi europejskiej. Możecie uchwalić ją w jedną noc, jak to macie w zwyczaju. Pytamy: dlaczego na gmachu polskiego parlamentu nie ma obok flagi narodowej, flagi Unii Europejskiej. Ona jest obecna na gmachach parlamentów wszystkich krajów członkowskich tylko nie w Polsce?

Łukaszewicz4 Olgierd Łukaszewicz: nie zabierajcie nam marzeń o ZESPOLONEJ Europie! 🔊
Olgierd Łukaszewicz podczas łódzkiego Kongresu Obywatelskich Ruchów Demokratycznych. Fot. Newsbar.pl

My, obywatele Unii Europejskiej, ogłosiliśmy w styczniu obywatelską listę wdzięczności dla Unii  za solidarność z Polską. Tak jak Polacy dziękowali Stanom Zjednoczonym w 1919 r., tak dziękujmy dziś Unii, bo dzięki niej Polska niesłychanie się rozwinęła. Od wieków nie dokonaliśmy takiego postępu. Bez pomocy Unii Polska ugrzęźnie. Wytłumaczmy to młodym Polakom – to zadanie oświatowe dla pana, panie premierze. Dwie godziny o Unii Europejskiej w szkole, w ciągu całego roku, to za mało na wychowanie obywatela Unii Europejskiej.

Nie zabierajcie nam marzeń o zespolonej Europie

Zwracam się do rządzących naszą Ojczyzną. Nie rozumiemy waszego stosunku do Unii. Nie konfrontujcie nas z nią. Waszym zadaniem jest budować świat bez konfliktów. Macie odpowiedzialność za trwały pokój w Europie, tymczasem wy budzicie demony przeszłości. Przedstawiacie się jako rząd chrześcijański, katolicki, a lekceważycie porozumienie z Niemcami, którego autorami są biskupi polscy i niemieccy. Uczcie się historii. Nie zabierajcie nam marzeń o zespolonej Europie, w której spory będą rozstrzygane nie z użyciem armat i karabinów, a przy stole konferencyjnym w Brukseli.

Tymczasem wy zaburzacie emocje, szerzycie pomówienia wobec Unii. Nie macie prawa powątpiewać w wynik referendum. Chcemy z innymi narodami żyć w symbiozie i marzyć o lepszym świecie. Unia dała konkretne dowody swej dobrej woli pomagając w budowie dobrobytu, demokracji i spokoju. Nie zatrzymujcie Polski. Waszym zadaniem iść drogą nadziei. To wy, rządzący, macie być przykładem wiary, że politycy chcą naszego bezpieczeństwa, dobra, postępu rozwoju. Taki jest wasz obowiązek i odpowiedzialność. Odpowiedzialność wobec nas i przyszłych pokoleń.

Mobilizujmy rozum! W dobie oświecenia stajemy dziś wobec konfliktu z siłami konserwatywnymi, które chcą nas zamknąć na samotnej wyspie, sprzysięgając się niejednokrotnie z ciemnotą i egoizmem.


 

Obszerne fragmenty mowy wygłoszonej przez Olgierda Łukaszewicza z fundacji MY OBYWATELE UNII EUROPEJSKIEJ im. W. B. Jastrzębowskiego, 9 września 2018 r. podczas łódzkiego Kongresu Obywatelskich Ruchów Demokratycznych.

 

Obejrzyj zdjęcia z Kongresu. Fot. Newsbar.pl