lipiec 1920 r. na budynku Księgarni Andrzeja Samulowskiego w Gietrzwałdzie powiewa polski sztandar

W setną rocznicę plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu, na budynku dawnej księgarni Samulowskich w Gietrzwałdzie, zawisła replika sztandaru, który powiewał podczas głosowania. W dniu plebiscytu 11 lipca 1920 r. Andrzej Samulowski, poeta i działacz warmiński, powiesił sztandar, zachęcając w ten sposób mieszkańców Gietrzwałdu do głosowania za Polską.

-Oryginalny sztandar jest rodzinną relikwią i na tyle sfatygowany, że nie nadaje się do wywieszenia – powiedział nam Wojciech Samulowski, prawnuk Andrzeja Samulowskiego. -Postanowiliśmy więc zamówić jego replikę i w ten sposób uczcić setną rocznicę plebiscytu. Sztandar chcieliśmy zamówić już przed dwoma laty na setną rocznicę odzyskania niepodległości, ale wtedy nikt nie chciał się podjąć wykonania repliki. Dopiero teraz, po wielu tygodniach poszukiwań, udało nam się znaleźć pracownię w Krakowie, która podjęła się namalowania orła na czerwonym płótnie.

Na zdjęciach prawnukowie Andrzeja Samulowskiego Barbara Samulowska-Dramińska oraz Wojciech Samulowski prezentują replikę sztandaru oraz jego oryginał.

Więcej nt. sztandaru tutaj
Obejrzyj także cyfrową mapę plebiscytu
Zdjęcia: Newsbar.pl

Fot. Newsbar.pl