Odwiedzamy z aparatem pałac rodu Lehndorff w Sztynorcie. Zapraszamy na spacer po posiadłości, a zwłaszcza do wnętrza pałacu, do którego można wejść – ze względów bezpieczeństwa – wyłącznie za specjalnym zezwoleniem.

Wewnątrz nie ma już stropów, a dach podtrzymuje prowizoryczna konstrukcja. Obecnie trwają drobne zabiegi remontowe, które mają zapobiec dalszej dewastacji obiektu.

Poniżej krótka historia obiektu:

Sztynort, na przesmyku między jeziorami Dargin i Kirsajty, od czasów krzyżackich był własnością von Lehndorffów. Obecny pałac, zbudowany pod koniec XVII wieku, był wielokrotnie remontowany i rozbudowywany. Ostatni właściciel Sztynortu Heinrich von Lehndorff (1909-1944) został stracony za udział w spisku na Hitlera. W ubiegłym roku ukazała się w Polsce biografia Heinricha i jego żony Gottliebe Lehndorff pod tytułem „Podwójne życie”.  Książka, której autorką jest  Antje Vollmer, wieloletnia deputowana Zielonych do Bundestagu, była w Niemczech bestsellerem. Von Lehndorffowie ze Sztynortu mieli cztery córki, z  których najbardziej znana to słynna modelka Vera Gottliebe, czyli Veruschka (ur. 1939). Odwiedzały one Sztynort.

Obejrzyj zdjęcia Veruschki – top modelki lat 60 i 70-tych.

Sztynort, który po 1945 był siedzibą sowieckiej komendantury, a potem PGR-ów, po 1989 rok miał kilku właścicieli. Przyciągał ich jednak nie zabytek, a port żeglarski. Pałac od końca 2009 roku jest własnością Polsko-Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury. Fundacja uzyskała poparcie władz wojewódzkich i lokalnego samorządu dla idei urządzenia w odrestaurowanym pałacu muzeum rezydencji pruskich. Wszystkie projekty rozbijają się o brak środków. W ostatnich miesiącach na ratowanie zabytku (m.in. polichromowanych desek sufitowych) fundacja otrzymała pół miliona euro z Bundestagu i 150 tysięcy złotych z polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podobnie jak wcześniejsze dotacje i prywatne darowizny pozwala to jedynie na powstrzymanie degradacji Sztynortu.

Sztynort na zdjęciach