14 C
Olsztyn
12 czerwca 2021

Setna rocznica śmierci Egona Schiele
S

Egon Schiele autoportret 300x241 Setna rocznica śmierci Egona Schiele
Egon Schiele, autoportret z 1912 r. Domena publiczna

100 lat temu, 31 października 1918r. w wieku zaledwie 28 lat zmarł na hiszpankę austriacki, kontrowersyjny malarz Egon Schiele, oskarżany m.in. o szerzenie pornografii w swoich dziełach. Trzy dni wcześniej zmarła, także na hiszpankę, jego żona będąca w szóstym miesiącu ciąży.

Matka malarza pochodziła z Krumau (obecnie Czeski Krumlov), gdzie artysta w 1911 r. zamieszkał z siedemnastoletnią modelkę Wally. Mimo iż rodzina Egona miała w Krumau wiele znajomości, wkrótce z miasta wyrzucili ich mieszkańcy oburzeni trybem życia wiedeńczyków oraz „podejrzanymi” kontaktami Schielego z młodymi modelkami.

W Krumau Egon Schiele namalował wiele słynnych obrazów, jak np. poniższe dzieło pt. Miasteczko (Krumlov nad Wełtawą).

Egon Schiele   Crescent of Houses II Island Town   Google Art Project Setna rocznica śmierci Egona Schiele
Egon Schiele. Miasteczko (Krumlov nad Wełtawą)

W czerwcu 2003 obraz Schielego Pejzaż Krumau, zrabowany w 1938 przez nazistów ze zbiorów wiedeńskiego magnata tekstylnego W. Hellmanna, został sprzedany anonimowemu nabywcy za rekordową kwotę prawie 21 milionów dolarów podczas aukcji w domu aukcyjnym Sotheby’s.

Poniżej zdjęcia z Czeskiego Krumlova i widok na panoramę miasta z miejsca, z którego Egon Schiele malował swoje obrazy. Miasto zostało wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. /Bar/

Fot. Newsbar.pl

 

Ostatnie wpisy