24 C
Olsztyn
14 lipca 2024
reklama

Setna rocznica śmierci Egona Schiele
S

Egon Schiele, autoportret z 1912 r. Domena publiczna
Egon Schiele, autoportret z 1912 r. Domena publiczna

100 lat temu, 31 października 1918r. w wieku zaledwie 28 lat zmarł na hiszpankę austriacki, kontrowersyjny malarz Egon Schiele, oskarżany m.in. o szerzenie pornografii w swoich dziełach. Trzy dni wcześniej zmarła, także na hiszpankę, jego żona będąca w szóstym miesiącu ciąży.

Matka malarza pochodziła z Krumau (obecnie Czeski Krumlov), gdzie artysta w 1911 r. zamieszkał z siedemnastoletnią modelkę Wally. Mimo iż rodzina Egona miała w Krumau wiele znajomości, wkrótce z miasta wyrzucili ich mieszkańcy oburzeni trybem życia wiedeńczyków oraz „podejrzanymi” kontaktami Schielego z młodymi modelkami.

W Krumau Egon Schiele namalował wiele słynnych obrazów, jak np. poniższe dzieło pt. Miasteczko (Krumlov nad Wełtawą).

Egon Schiele. Miasteczko (Krumlov nad Wełtawą)
Egon Schiele. Miasteczko (Krumlov nad Wełtawą)

W czerwcu 2003 obraz Schielego Pejzaż Krumau, zrabowany w 1938 przez nazistów ze zbiorów wiedeńskiego magnata tekstylnego W. Hellmanna, został sprzedany anonimowemu nabywcy za rekordową kwotę prawie 21 milionów dolarów podczas aukcji w domu aukcyjnym Sotheby’s.

Poniżej zdjęcia z Czeskiego Krumlova i widok na panoramę miasta z miejsca, z którego Egon Schiele malował swoje obrazy. Miasto zostało wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. /Bar/

Fot. Newsbar.pl

 

Ostatnie wpisy