Wracamy wspomnieniami do Włoch, które z powodu koronawirusa nie prędko odwiedzimy. Zatrzymujemy się w Sienie, w Katedrze Duomo (Katedra Matki Bożej Wniebowziętej). Jej budowę rozpoczęto w roku 1215. Wewnątrz katedry widzimy wiele czarno-białych kolumn wykonanych z pasów białego i zielono-czarnego marmuru. Gzyms wokół nawy głównej i prezbiterium został ozdobiony popiersiami 172 papieży, a spandrele poniżej popiersiami 36 cesarzy.

Posadzkę katedry Duomo tworzy inkrustowana marmurowa mozaika odsłaniana tylko na kilka tygodni w roku. Jej wykonanie trwało od XIV do XVI wieku. Posadzka składa się z 56 paneli w różnych rozmiarach. Przedstawiają one sybille, sceny ze Starego Testamentu, alegorie i cnoty. Najstarsze sceny zostały wykonane techniką graffito, polegającej na  rzeźbieniu linii w marmurze i wierceniu małych otworów, które następnie wypełniano bitumem lub mineralnym pakiem. W późniejszym czasie kolory czarnego, białego, zielonego, czerwonego i niebieskiego marmuru uzyskiwano metodą intarsji. Do najcenniejszych zabytków wewnątrz kościoła należy marmurowa ambona, wykonana przez Nicola Pisano.

Tuż przy katedrze trafiamy do Biblioteki Piccolomini. Znajdują się tu cenne książki chóralne i freski namalowane przez Umbriana Bernardino di Betto (zwany Pinturicchio), prawdopodobnie na podstawie projektów Rafaela. Freski opowiadają o życiu pochodzącego ze Sieny, kard. Enei Silvio Piccolomini, który został papieżem Piusem II. Przedstawiają one dziesięć niezwykłych wydarzeń z jego życia. Pośrodku biblioteki znajduje się posąg Trzech Gracji, będący rzymską kopią greckiego oryginału.

Siena – Toskania – Włochy. Fot. Newsbar.pl