W olsztyńskiej filharmonii zainaugurowano 78. sezon artystyczny. Było światowo. Na scenie wystąpił chiński skrzypek Qingzhu Weng, w foyer zaprezentowano prace Salvadora Dali. Orkiestrę filharmoniczną poprowadziła Anna Sułkowska-Migoń, córka poprzedniego dyrektora placówki.

Qingzhu Weng – skrzypce

Laureat 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Artysta urodził się w 2001 roku. Studiuje w Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hanowerze. Wcześniej kształcił się w Konserwatorium Muzycznym w Szanghaju i Szkole Muzycznej Xiamen w Chinach. Jest laureatem wielu nagród, w tym I miejsca w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Ysaÿe w Belgii (2018), I miejsca w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Mirecourt we Francji (2018) i II miejsca w Międzynarodowym Konkursie Bachowskim w Niemczech (2022). Występował jako solista z Orkiestrą Symfoniczną Radia Frankfurckiego, NDR Radiophilharmonie, Orkiestrą Kameralną w Pforzheim, Südwestdeutsche Phil

Anna Sułkowska-Migoń

Naukę dyrygentury rozpoczęła pod okiem swojego ojca Piotra Sułkowskiego, szlifowała ją także podczas projektów asystenckich u Klausa Mäkelä, Jerzego Maksymiuka, Marka Pijarowskiego, Pawła Przytockiego i Antoniego Wita. Artystka jest absolwentką Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie na dwóch kierunkach: dyrygentura symfoniczna w klasie Łukasza Borowicza oraz dyrygentura chóralna w klasie Lidii Matynian i Adama Korzeniowskiego.

 

Fot. Newsbar.pl