W olsztyńskiej Fundacji im. Bronisława Sałudy powstała innowacyjna, multimedialna aplikacja internetowa pn. „O pani Marii z Warmii”, upamiętniająca 130 rocznicę urodzin Marii Zientary-Malewskiej.

-Chcemy w syntetyczny sposób przypomnieć i utrwalić w sieci twórczość oraz dorobek społeczno-narodowy niestrudzonej działaczki na rzecz polskości Warmii i Mazur – mówi Ewa Hopfer, szefowa Fundacji im. B. Sałudy.

-Nasza aplikacja jest swoistym portretem cyfrowym pani Marii, tak rozpisanym, aby można było szybko i intuicyjnie dotrzeć do faktów z różnych etapów jej życia. Prezentacja zawiera wiele archiwalnych materiałów dźwiękowych z wypowiedziami pisarki i liczne, dotąd nie publikowane, zdjęcia udostępnione nam m.in. przez wydawcę, red. Tomasza Śrutkowskiego, który przez lata gromadził je w prywatnym archiwum.

Maria Zientara – Malewska urodziła się w Brąswałdzie w 1894 r. W okresie międzywojennym była nauczycielką szkół polskich na Warmii, Złotowszczyźnie i Babimojszczyźnie. Za swoją działalność została 11 września 1939 r. aresztowana przez Niemców i osadzona w obozie koncentracyjnym w Ravensbruck, z którego zwolniono ją w kwietniu 1940 r.

Jako poetka Maria Zientara debiutowała w 1920 r. na łamach „Gazety Olsztyńskiej” wierszem pt. „Pory roku”. W swoim dorobku autorka ma ponad 20 książek, m.in. baśnie, legendy, zbiory wierszy oraz wspomnienia z okresu międzywojnia i opracowania z zakresu folkloru warmińskiego. Przed laty Władysław Gębik stwierdził: „pani Maria, jak ją powszechnie nazywamy, jest pierwszą Warmianką, która weszła już na trwałe do historii polskiej literatury”.

-Autorzy internetowej aplikacji zaprezentowali także oryginalne dokumenty i rękopisy pani Marii znajdujące się w Archiwum Archidiecezji Warmińskiej – dodaje Ewa Hopfer.

Projekt opublikowano w tzw chmurze i można go bez żadnych zobowiązań osadzać na dowolnej stronie internetowej. Publikacja została dofinansowana przez Samorząd  Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

Link do prezentacji