Rys. Arkadiusz Krupa

Ciekawie zapowiada się czwartkowe spotkanie organizowane przez olsztyński oddział Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA. Sędziowie zamierzają przybliżyć mieszkańcom problemy dotyczące funkcjonowania sądów i prawa. Prawnicy będą rozmawiać o tym, czy i w jaki sposób obecne przepisy dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa oraz postępowania dyscyplinarnego sędziów, mogą wpłynąć na wyniki spraw sądowych.

Gośćmi Stowarzyszenia będzie Sędzia Sądu Najwyższego, dr hab. Piotr Prusinowski i Sędzią Sądu Rejonowego w Łobzie, rysownik Arkadiusz Krupa (rysunki sędziego publikujemy obok, za jego zgodą)

Sędzia rysownik jest jednym z pierwszych w kraju, któremu grozi dyscyplinarka. Rzecznik dyscyplinarny prowadzi wobec niego postępowanie wyjaśniające w sprawie “przekroczenia granic przynależnej sędziemu swobody wypowiedzi publicznej dotyczącej innych sędziów i przedstawicieli konstytucyjnych organów władzy publicznej”.

Chodzi m.in., o satyryczne rysunki sędziego publikowane w dzienniku Rzeczpospolita i na Facebooku, na stronie pn. “Ślepym Okiem Temidy”, gdzie autor wprawną kreską komentuje rzeczywistość prawniczą i polityczną. Sędzia jest także felietonistą prawniczego czasopisma “InGremio”. Arkadiusz Krupa nie ukrywa krytycznego stosunku do zmian w sądownictwie wprowadzanych przez PiS. Uczestniczył w protestach w obronie sądów organizowanych w Szczecinie. W sierpniu, razem z innymi sędziami i Rzecznikiem Praw Obywatelskich, rozmawiał z uczestnikami Pol’and’Rock Festival Jerzego Owsiaka o konsekwencjach, pisowskiej reformy w sądownictwie.

Na początku września 2018 r. do prezesa Sądu Rejonowego w Łobzie, w którym orzeka sędzia Krupa trafiło pismo od zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, a w nim prośba o przesłanie opinii służbowej na temat sędziego oraz informacji dotyczących “stabilności orzecznictwa”,  także terminowości sporządzania uzasadnień, średniej ilości spraw w referacie i terminowości wyznaczania spraw.

44-letni sędzia Arkadiusz Krupa od piętnastu lat orzeka w sprawach karnych, a w wolnym czasie zajmuje się grafiką satyryczną.

Spotkanie odbędzie się 10 STYCZNIA 2019 R. O GODZ. 18.00 w Galerii
Sowa w Olsztynie (ULICA ZAMKOWA 2). /Kel/