18 C
Olsztyn
23 lipca 2024
reklama

Sokołowsko
S

 


 

Na rynku wydawniczym ukazuje się właśnie „Empuzjon. Horror przyrodoleczniczy”,  pierwsza powieść  Olgi Tokarczuk od czasu „Ksiąg Jakubowych”, za które otrzymała literacką nagrodę Nobla.

Akcja powieści toczy się w Sokołowsku na Dolnym Śląsku. Sokołowsko – dawniej Görbersdorf – było jednym z pierwszych na świecie miejsc, gdzie wprowadzono w życie ideę leczenia gruźlicy powietrzem, przyrodą.

-Do Görbersdorfu, do doktora Brehmera, pod koniec XIX wieku przyjeżdżały z budowanego właśnie Davos całe wycieczki, żeby pobierać nauki na temat leczenia przyszłych kuracjuszy opracowaną przez niego metodą klimatyczno-dietetyczną. Spotykała się tutaj cała Europa Środkowa. Chętnymi gośćmi byli nawet Szwedzi – mówi Olga Tokarczuk Gazecie Wyborczej. -Dziwi mnie zresztą, że do dziś nie powstała porządna naukowa monografia poświęcona Sokołowsku, z której dowiedzielibyśmy się, jak dokładnie wyglądało to miasteczko, kto się tam leczył, jak przeprowadzano zabiegi. Zadowalamy się dziś często cieniami dawnego świata. Nie umiem nawet zliczyć moich własnych wizyt w dawnym Görbersdorfie, było ich tak wiele; podobnie zresztą jak rozmów, jakie odbyłam na temat sanatorium.

Dzisiejsze Sokołowsko w niczym nie przypomina dawnego kurortu. Zresztą można się o tym przekonać oglądając nasze zdjęcia.

Fot. Newsbar.pl

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Ostatnie wpisy