Miejski Ośrodek Kultury, przygotował na lato 2019 ponad 110 wydarzeń. Podczas Olsztyńskiego Lata Artystycznego odbędą się koncerty, warsztaty, zajęcia animacyjne, pokazy filmowe w plenerowym kinie. Poszczególne dzielnice miasta odwiedzi specjalnie zakupiony i odremontowany autobus z czasów PRL z tabliczką: Jedzie kultura”.

W Olsztynie wystąpią m.in. Electric Light Orchestra, Kuba Badach, Kortez, Doda z zespołem Virgin, Wczasy, zespół Hitano. Zaplanowano także festiwale. Wraca festiwal muzyki elektronicznej i teatrów ulicznych.

Poniżej kalendarium OLA 2019

22.06 (sobota)

godz. 12:-21 Gospel Day na Dzień Ojca, rodzinny festiwal, w programie m.in. gry, zabawy, panele, koncerty Mate.o i KZ Twoja Przystań Scena Staromiejska / Podzamcze

29-30.06 (sobota-niedziela)

godz. 9 XII Olsztyńskie Warsztaty Gospel, Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3

30.06 (niedziela)

godz. 20 Koncert Finałowy Olsztyńskich Warsztatów Gospel, Gospel Rain, Natalia Niemen, Amfiteatr

Bilety: 20 zł (pojedynczy), 30zł (rodzinny)

1-5.07 (poniedziałek-piątek)

godz. 10-14 Autobus Kultury na Podzamczu, zajęcia animacyjne i warsztaty, Park Podzamcze (okolice Casablanki)

1.07 (poniedziałek)

godz. 17 Olsztyńskie Trolejbusy: Podróż za jeden volt, wystawa dotycząca olsztyńskich trolejbusów, Zajezdnia trolejbusowa, ul. Knosały

godz. 21:00 Kino Plenerowe, “20 000 dni na ziemi”, Park Podzamcze, przy fontannie “Ryba z dzieckiem”

2.07 (wtorek)

godz. 20 Starówka Muzyczne Serce Olsztyna: Avarias Brigade, Scena Staromiejska

3.07 (środa)

godz. 20 Starówka Muzyczne Serce Olsztyna, Brylanty&Bażanty, Scena Staromiejska

4.07 (czwartek)

godz. 20-23 Bluesowa Sowa: Bette Smith, koncert na którym wystąpi The Road, Boogie Boys i Bette Smith, Galeria Sowa,

Bilety: 45 zł

5.07 (piątek)

godz. 19 Maria Milewicz-Brauer:Boxes, wernisaż, Galeria Amfilada, ul. Dąbrowszczaków 3.

godz. 17:30 i 20:30 Kabaret Neo-Nówka: Żywot Mariana, Amfiteatr

Bilety: 60 zł

6.07 (sobota)

godz. 20:30 Electric Light Orchestra: Classic Phil Bates and Band, Support: Frontal Cortex, Amfiteatr

Bilety: 40 zł/50 zł

7.07 (niedziela)

godz. 20 Olsztyńskie Koncerty Organowe, Inauguracja XLI Olsztyńskich Koncertów Organowych, wstęp Ireneusza Wyrwy poświęcony twórczości Feliksa Nowowiejskiego Bazylika konkatedralna św. Jakuba, ul. Staszica 5

8-12.07 (poniedziałek – piątek)

godz. 10-14 Autobus Kultury na Podgrodziu, zajęcia animacyjne i warsztaty, (Pętla linii 105, ul. ks. Borkowskiego)

8.07 (poniedziałek)

godz. 18 Pro Musica Antiqua, koncert kameralistów pod dyrygenturą prof. Leszka Szarzyńskiego, Muzeum Nowoczesności, ul. Knosały 3b

9.07 (wtorek)

godz. 20 Starówka Muzyczne Serce Olsztyna: Witek Muzyk Ulicy, Scena Staromiejska

10, 17, 24, 31.07 (lipcowe środy) Malarstwo Spontaniczne, zajęcia prowadzone przez Kamę Nadolską dla dzieci (w godz. 13-15) oraz dorosłych (w godz. 16:30-18:30), Kamienica Naujacka / zajęcia plenerowe

Koszt: 70 zł / 4 spotkania

Zapisy: zapisy@mok.olsztyn.pl

10.07 (środa)

godz. 20 Starówka Muzyczne Serce Olsztyna: Quantum Trio, Scena Staromiejska

12.07 (piątek)

godz. 20 Kuba Badach: Oldschool, Amfiteatr

Bilety: 60/ 80 zł

13.07 (sobota)

godz. 20 Kortez: Holiday Tour, Amfiteatr

Bilety: 119 zł

14.07 (niedziela)

godz. 19 Riverside: Summer Wasteland Tour 2019, Amfiteatr

Bilety: 60 zł

14.07 (niedziela)

godz. 20 Olsztyńskie Koncerty Organowe, Ensemble del passato, koncert poświęcony Stanisławowi Moniuszce, Bazylika konkatedralna św. Jakuba, ul. Staszica 5

15-19.07 (poniedziałek-piątek)

godz. 10-14 Autobus Kultury na Zatorzu, zajęcia animacyjne i warsztaty, Osiedle Zatorze (boisko SP 11,  ul. Okrzei)

15.07 (poniedziałek)

godz. 20 Starówka Muzyczne Serce Olsztyna: KSW 4 Blues, Scena Staromiejska

16-20.07 (wtorek-sobota) XXIV Międzynarodowe Olsztyńskie Dni Folkloru “Warmia 2019”, Stare Miasto / Amfiteatr

Szczegóły: warmia.art.pl

16.07 (wtorek)

godz. 16-22 Ale Sztuka nad Długim: Ale Etno, w programie m.in. opowieści dla dzieci z muzyką na żywo, warsztaty tkackie, potańcówka z tanecznymi animacjami, koncert Kapeli Maliszów, Okolice jeziora Długiego

19.07 (piątek)

godz. 20 Czy kapitan Tonda odleciał? Multidyscyplinarny projekt Tondy Kinoko, koncert Bodacious, Galeria DOBRO, (ul. Stare Miasto 24/25)

21.07 (niedziela)

godz. 20 Leszek Możdżer Solo, Amfiteatr

Bilety: 70/90 zł

godz. 20 Olsztyńskie Koncerty Organowe, koncert organowy Wolfganga Seifena, Bazylika konkatedralna św. Jakuba, ul. Staszica 5

22-26.07

godz. 14-18 (poniedziałek-piątek) i 10-14  (środa-piątek) Autobus Kultury na Pojezierzu, zajęcia animacyjne i warsztaty, Osiedle Pojezierze (Park Kusocińskiego / boisko przy hali za Tortexem)

22.07 (poniedziałek)

godz. 21 Kino Plenerowe: Gimme Danger, Park Podzamcze, przy fontannie “Ryba z dzieckiem”

23.07

godz. 20 Starówka Muzyczne Serce Olsztyna: VHS, Scena Staromiejska

25.07 (czwartek)

godz. 17 Eksponat OLA 1: FN 1910 Browning, opowieść Jacka Moczulskiego o roli browninga w historii XX w., Muzeum Nowoczesności, ul. Knosały 3b

godz. 20 Musica Warmiensis, Koncert utworów sakralnych z XVIII i początku XIX w., odtworzonych na podstawie rękopiśmiennych zapisów nutowych, odnalezionych po blisko 200 latach w Bibliotece Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej Hosianum w Olsztynie, Bazylika konkatedralna św.

25.07 (czwartek)

godz. 17 Dni Olsztyna: Wspomnienie Marii Zientary-Malewskiej, Spotkanie upamiętniające twórczość Marii Zientary-Malewskiej, połączone z odsłonięciem jednego z utworów poetki w Galerii Jednego Wiersza. Prowadzenie: Ewa Zdrojkowska, Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Rodziewiczówny 3

godz. 18:30 Otwarcie Dni Olsztyna, Scena Staromiejska

godz. 18:40 Dni Olsztyna, Starówka Muzyczne Serce Olsztyna: Plateau – śladami Grechuty, Scena Staromiejska

26.07 (piątek)

godz. 11-17 Dni Olsztyna: Międzynarodowy Festiwal Katarynek vol. 1, popisy kataryniarzy, a o godz. 16:30 – parada, Stare Miasto (start: Rynek)

godz. 17:30 Dni Olsztyna: Pokaz Iluzjonistyczny Łukasza Ogonowskiego, Scena Staromiejska

godz. 18 Dni Olsztyna: Mężczyźni, proszę panią, Spektakl muzyczny Grupy Artystycznej MAD inspirowany twórczością Tuwima, Własta i Hemara, Scena Staromiejska

godz. 19-22 Dni Olsztyna: Potańcówka z muzyką na żywo, Kapela Praska i Kapela Sztajer, Targ Rybny

27-28.07 (sobota-niedziela)

godz. 10-20 Dni Olsztyna: Jarmark Jakubowy, Stare Miasto

27.07 (sobota)

godz. 11-17 Dni Olsztyna: Międzynarodowy Festiwal Katarynek vol. II, Stare Miasto

godz. 12-14 Dni Olsztyna: Lalki na Starówce, Warsztaty z tworzenia kukiełek, Scena Staromiejska

18:00 Dni Olsztyna Tomasz Stockinger, recital Już nie zapomnisz mnie, Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3

Bilety: 30 zł

godz. 20 Dni Olsztyna, Bigbitowy koncert Ani Rusowicz, Amfiteatr!

28.07 (niedziela)

godz. 11-15 Dni Olsztyna: Międzynarodowy Festiwal Katarynek wol. III, Stare Miasto

godz. 12-14 Dni Olsztyna: Staromiejskie figle-migle, w programie m.in. malowanie twarzy, konkursy, zabawy i animacje, Stare Miasto

godz. 15-16 Dni Olsztyna: Koncert Anenette Music, Scena Staromiejska

godz. 16-17 Dni Olsztyna: Koncert Olsband, Scena Staromiejska

godz. 17-18 Dni Olsztyna: mini koncert operetkowy Leszka Biłasa, Scena Staromiejska

godz. 18-19 Dni Olsztyna: Finałowy Koncert Kataryniarzy, Kościół Ewangelicko-Augsburski, ul. Stare Miasto 1

godz. 20 Dni Olsztyna: Bodo cafe, Muzyczny spektakl retro, nawiązujący do postaci Eugeniusza Bodo, Amfiteatr

godz. 20 Olsztyńskie Koncerty Organowe, Joanna Marciniak na organach i Jakub Marciniak na saksofonie w jazzowej odsłonie cyklu, Bazylika konkatedralna św. Jakuba, ul. Staszica 5

26.07 (piątek) do 8.08 (czwartek)

godz. 18 Uliczka Kryminału: Escape Streert, kryminalna gra miejska, ul. Rodziewiczówny (przy Spichlerzu)

27.07 (sobota)

godz. 17 Uliczka Kryminału: Paweł Jaszczuk, Literacka Topografia Miasta, spotkanie z kameralnym koncertem gitarowym, Robert Lesiński, ul. Rodziewiczówny 3

28.07 (niedziela)

godz. 16 Uliczka Kryminału: Pokaz Technik Kryminalistycznych z udziałem Funkcjonariuszy Wojewódzkiej Komendy Policji w Olsztynie, ul. Rodziewiczówny (przy Spichlerzu)

29.07-2.08 (poniedziałek-piątek)

godz. 10-14 Autobus Kultury na Osiedlu Mazurskim, warsztaty i animacje, Osiedle Mazurskie (Plac Mazurski)

29.07 (poniedziałek)

godz. 21 Kino Plenerowe: Mr. Gaga, Park Podzamcze, przy fontannie “Ryba z dzieckiem”

30.07 (wtorek)
godz. 20 Starówka Muzyczne Serce Olsztyna: Bartosz Słatyński, Scena Staromiejska

31.07 (środa)

godz. 18 Chór Neue Kantorei Des Dekanates Weilheim, Kościół Ewangelicko-Augsburski, ul. Stare Miasto 1

godz. 20 Starówka Muzyczne Serce Olsztyna: Pola Chobot&Adam Baran, Scena Staromiejska

1.08 (czwartek)

godz. 21 Uliczka Kryminału: Dziwka, spotkanie autoskie z Anną Mazurek i czytanie fragmentów książki, ul. Rodziewiczówny

3.08 (sobota)

Local Warming, Zajezdnia trolejbusowa, ul. Knosały / okolice Tartaku Raphaelsohnów

4.08 (niedziela)

godz. 20 Olsztyńskie Koncerty Organowe, Jarosław Tarnawski (dyrektor artystyczny) na organach i Andrzej Kulka na trąbce, w koncert poświęcony Petrowi Ebenowi w 90. rocznicę urodzin kompozytora, Bazylika konkatedralna św. Jakuba, ul. Staszica

4.08 (niedziela)

godz. 21 Uliczka Kryminału: Retro Kryminał – koniec gatunku czy nowe rozdanie? Dyskusja Ryszarda Ćwirleja, Marcina Wrońskiego i Roberta Ostaszewskiego o przyszłości literackiej zbrodni, ul. Rodziewiczówny (przy Spichlerzu)

5-9.08

godz. 10-14 (poniedziałek i środa-piątek) oraz 16-20 (wtorek) Autobus Kultury nad Jeziorem Długim, warsztaty i animacje, Osiedle nad Jeziorem Długim (Skwer Wolnego Tybetu)

5.08 (poniedziałek)

godz. 21 Kino Plenerowe: Amy, Park Podzamcze, przy fontannie “Ryba z dzieckiem”

6.08 (wtorek)

godz. 16-22 Ale sztuka nad Długim: Ale Teatr, arsztaty tworzenia lalek teatralnych, wędrowne teatry uliczne, spektakle i klaunada, Okolice jeziora Długiego.

godz. 20 Starówka Muzyczne Serce Olsztyna: Olsten Brothers Band, Scena Staromiejska

7.08 (środa)

godz. 20 Starówka Muzyczne Serce Olsztyna: Sara Szymczak, Scena Staromiejska

8.08 (czwartek)

godz. 21 Uliczka Kryminału: Koncert Brzoska, Marciniak, Markiewicz, ul. Rodziewiczówny (przy Spichlerzu)

9.08 (piątek)

godz. 20 Koncert 25-lecie Shannon, Amfiteatr

Bilety: 30/ 40 zł)

10.08 (sobota)

godz. 11 Spacer z Muzeum Nowoczesności: Labirynty Lasu Miejskiego, Zbiórka: róg alei Wojska Polskiego i ulicy Kasprowicza

godz. 15-19:30 Fest Muza, Finał Konkursu Młodych Kapel, Amfiteatr

godz. 20 Fest Muza, koncert Sbubas, Amfiteatr

godz. 18 Warmińska Noc Perseidów, w programie: animacje dla dzieci, stanowiska obserwatorów nieba, obsługa mapy obrotowej nieba! Od godz. 18 prelekcje popularnonaukowe i stoiska z meteorytami w Tartaku. Od godz. 20 atrakcje przy parkowej fontannie, Park Centralny / Tartak Raphaelsohnów

11.08 (niedziela)

godz. 17 Kabaret Moralnego Niepokoju: Tego jeszcznie grali, Amfiteatr

Bilety: 60 zł

godz. 20 Olsztyńskie Koncerty Organowe, Dariusz Bąkowski-Kois w organowych kompozycjach José de Torres y Martinez Bravo, Carla Philippa Emanuela Bacha, Ferenca Liszta, Sigfrida Karga-Elerta i Maxa Regera, Bazylika konkatedralna św. Jakuba, ul. Staszica 5

12-16.08 (poniedziałek-piątek)

godz. 10-14 Autobus Kultury na Nagórkach, animacje i warsztaty, Nagórki (przy Przedszkolu nr 32, ul. Murzynowskiego)

13.08 (wtorek)

godz. 16-22 Ale sztuka nad Długim: Ale poezja, w programie m.in. tworzenie łapaczy snów, spektakl Z głową w chmurach, poetycki koncert przy ognisku, Okolice jeziora Długiego

godz. 20 Starówka Muzyczne Serce Olsztyna: Dream Atlas, Scena Staromiejska

18.08 (niedziela)

godz. 20 Olsztyńskie Koncerty Organowe, Felix Ketterer z recitalem organowym, Bazylika konkatedralna św. Jakuba, ul. Staszica 5

19-23.08 (poniedziałek-piątek)

godz. 10-14 Autobus Kultury na Jarotach, zabawy i animacje, Jaroty (SP 34, ul. Herdera)

19.08 (poniedziałek)

godz. 18 Pro Musica Antiqua, Kościół Ewangelicko-Augsburski, ul. Stare Miasto 1

20.08 (wtorek)

godz. 16-22 Ale Sztuka nad Długim: Ale Street art, w programie m.in. warsztaty graffiti, skreczowania, rymowania i tańca, koncert DJ Zielak, Okolice jeziora Długiego

godz. 20 Starówka Muzyczne Serce Olsztyna: Po godzinach, Scena Staromiejska

21.08 (środa)

godz. 20 Starówka Muzyczne Serce Olsztyna: Shantaż, Scena Staromiejska

22.08 (czwartek)

godz. 17 Eksponat OLA 2: pamiątki sierpnia 1941, prezentacja kolekcji Michała Semczyszynam, Muzeum Nowoczesności, ul. Knosały 3b

22-24.08 (czwartek-sobota)

Olsztyński Festiwal Teatrów Ulicznych, Teatr Fuzja, Teatr KTO, Teatr AKT, Krakowskim Teatr Uliczny Scena Kalejdoskop, Olsztyński Teatr Uliczny, Teatre Jednej Miny, Warmiolandia, Teatr Snów, Centrum Pantomimy i Teatr Usta Usta!, Przestrzenie Centrum i Starego Miasta

23.08 (piątek)

godz. 20 Olsztyński Festiwal Teatrów Ulicznych, koncert grupy Księżyc, Kościół Ewangelicko-Augsburski, ul. Stare Miasto 1

24.08 (sobota)

godz. 19 Olsztyński Festiwal Teatrów Ulicznych, Piotr Machalica: Mój ulubiony Młynarski, Amfiteatr

Bilety: 30 zł

25.08 (niedziela)

godz. 10-16 Pszczoły i Miód, Festiwal Dziedzictwa Kulinarnego Warmii, Mazur i Powiśla, m.in. kiermasz produktów pszczelarskich, prezentacja szklanego ula, pokaz uli i wirowania miodu, konkursy dla najmłodszych, Stare Miasto

godz. 16:30 Gipsy Carnaval Muzyki i Tańca Romów, zespół Hitano, Amfiteatr

Bilety: 10 zł (pojedynczy), 20zł (rodzinny 2+2)

godz. 20 Olsztyńskie Koncerty Organowe, Koncert Finałowy, Wystąpią: Adam Kowalski – organy, Izabela Buchowska – wiolonczela, Bazylika konkatedralna św. Jakuba, ul. Staszica 5

26-30.08 (poniedziałek-piątek)

godz. 10-14 Autobus Kultury, animacje i warsztaty, Dajtki (Promenada)

26.08 (poniedziałek)

godz. 21 Kino Plenerowe: Serce Psa, Park Podzamcze, przy fontannie “Ryba z dzieckiem”

27.08 (wtorek)

godz. 16-22 Ale Sztuka nad Długim: Ale śmiech, w programie m.in. warsztaty pantomimy, parada kuglarska, Biały Teatr, Okolice jeziora Długiego

27.08 (wtorek)

godz. 20 Starówka Muzyczne Serce Olsztyna: Traffic Junky, Scena Staromiejska

28.08 (środa)

godz. 20 Starówka Muzyczne Serce Olsztyna: Wczasy, Scena Staromiejska

31.08 (sobota)

godz. 15 Bezpieczny Olsztyn, koncert Dody & Virgin, Scena Staromiejska / Amfiteatr

2.09 (poniedziałek)

godz. 21 Kino plenerowe: Lato, Park Podzamcze, przy fontannie “Ryba z dzieckiem”

W wakacyjne soboty o godz. 16 Spacery z Visit Olsztyn, bezpłatne, dwugodzinne wycieczki z przewodnikiem PTTK po zabytkach i atrakcjach Olsztyna, Dla turystów biorących udział w akcji Nocujesz – zyskujesz! – 25% zniżki na bilety do Planetarium, Start: Miejska Informacja Turystyczna, pl. Jana Pawła II 1, wejście od ul. 1 Maja