Na ścianie przedszkola przy ul. Pieniężnego w Olsztynie powstaje mural, którego autorem jest artysta malarz Bartek Świątecki. Wykonanie muralu zleciła Miejska Biblioteka Publiczna i ma on przedstawiać autorską interpretację “Atlantydy Północy”, wiersza Kazimierza Brakonieckiego.

-Z dotychczasowych opinii przechodniów sądzę, że mural się podoba – powiedział nam Bartek Świątecki. -Jest ulokowany w idealnym miejscu, tuż przed wjazdem na centralne skrzyżowanie w Olsztynie. Wokół jest dużo przestrzeni, jest dobrze oświetlony naturalnym światłem. Barwy zapożyczyłem z okolicznych budynków. Są więc czerwienie katedry, pomarańcze poczty głównej, szarości sąsiednich budynków.

Mural powstawał siedem dni. Artysta na reperację ściany zużył 20 litrów preparatu gruntującego i ponad 40 kg specjalnego piasku do wypełnienia ubytków. To pierwszy mural artysty powstały do wiersza olsztyńskiego poety. Murale Świąteckiego można oglądać na wielu budynkach w krajach europejskich i w Nowym Jorku.

To, że mural jest autorską interpretacją wiersza Kazimierza Brakonieckiego stanowi na razie tajemnicę poliszynela. Jak nas poinformował sam poeta wkrótce nastąpi oficjalne odsłonięcie muralu. Na ścianie lub na tablicy ulokowanej gdzieś obok pojawi się informacja, że mural jest emanacją poematu Atlantyda Północy.

osa

Fot. Newsbar.pl