1.9 C
Olsztyn
19 Marzec 2019
reklamaNewsBar

Da się… Jak nie, to KARSKI zwolni kogo trzeba

energia Single Post Template 20 Duże foto
Infografika newsbar.pl Żródło forsal.pl

Ciąg dalszy zawirowań na rynku energii. Sejm uchwalił, senat zatwierdzi, a prezydent za moment podpisze ustawę, która ma zablokować podwyżki cen prądu. Cała operacja będzie kosztować ok. 9 miliardów zł.

Rząd obniży akcyzę (1,85 mld zł), opłatę przejściową (2,24 mld zł), dopłaci koncernom energetycznym za poniesione straty (4 mld zł), wyłoży 1 mld zł na tzw system zielonych inwestycji. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2019r. a opłaty za prąd mają pozostać na poziomie z lipca 2018r.

Ale co z umowami podpisanymi przez samorządy z koncernami energetycznymi? Przypomnijmy, że olsztyński samorząd jeszcze w listopadzie podpisał umowę na grupowy zakup prądu, o czym pisaliśmy tutaj. Prezydent Olsztyna chwalił się wtedy, że zawarł kontrakt na dostawę energii w cenie “tylko” 60 proc. wyższej od obecnej, co ilustrujemy na infografice. Zawarcie kontraktu o wartości wyższej o 6 mln zł już wtedy wydawało się dziwaczne i na pewno nie był to powód do dumy. Strach przed bezumownym pobieraniem prądu? Nadgorliwość władz samorządowych? Pewnie jedno i drugie…

IMG 3214 Single Post Template 20 Duże foto
Fot. Newsbar.pl

Więc ponownie stawiamy pytanie: co z cenami za prąd dla Olsztyna? Czy w związku z listopadowym kontraktem wzrosną ceny za przejazdy tramwajami, opłaty za śmieci itd? Rząd zapowiada, że koncerny energetyczne będą musiały do 1 kwietnia 2019 r. renegocjować umowy z samorządami, a europoseł Karol Karski (PiS) z Warmii, Mazur i Podlasia przestrzegł w mediach, że prezes firmy energetycznej, który tego nie zrobi zostanie zdymisjonowany. Cała ta post peerelowska operacja polegająca na sztucznym zamrożeniu cen pachnie eurowyborami, choćby z tego względu, że dymisjami grozi europarlamentarzysta nie mający nic wspólnego z rynkiem energii, chyba, że za taki uznać elektryczny melex, którym deputowany szarżował w cypryjskim hotelu.

Pachnie wyborami także dlatego, że interwencja ma dotyczyć roku 2019, w którym ceny prądu na zintegrowanym europejskim rynku hurtowym energii zapewne dalej będą rosły. W 2020 r. do rachunków za prąd będzie doliczana nowa opłata tzw. mocowa. A więc już za 12 miesięcy problem się powtórzy, z tym, że będzie już po wyborach parlamentarnych i gorący kartofel trafi w ręce nowego rządu.

Zaproście Karskiego do stołu, niech się jako miejscowy europoseł wykaże, bo od czterech lat nikt go w Olsztynie nie widział

Regulowanie cen na wolnym rynku zawsze brzydko się kończy, to prosta droga do ruiny gospodarki. Tak będzie i teraz, z tym, że problem ze zdwojoną siłą powróci za jakiś czas, np. poprzez dalszą erozję polskiej energetyki, a może i wycofaniem się z rynku zagranicznych inwestorów. Zamiast rozwijać rynek odnawialnych źródeł energii rząd majstruje w budżetach firm jak komunistyczny minister ds. cen, Zdzisław Krasiński, który w 1985 r. poprzez regulację cen gwarantował “chrupiące bułeczki”. Nie sposób odmówić racji krytykom decyzji rządu. Słusznie wskazują, że w ostatnich kilkunastu miesiącach ceny masła wzrosły o kilkadziesiąt procent i kierując się metodologią rządzących należałoby wprowadzić fundusz maślany na rynku nabiału, a więc obniżyć podatki i dopłacić miliardy mleczarniom.

Miejmy nadzieję, że tym razem samorządowcy z Olsztyna siadając ponownie do negocjacji cenowych nie popłyną z prądem. Zaproście panowie i panie Karskiego do stołu, niech się jako miejscowy europoseł wykaże, bo od czterech lat nikt go w Olsztynie nie widział. Skoro rząd mówi, że ceny prądu mają być na poziomie tegorocznych, to razem z Karskim przyciśnijcie ich, żeby były nawet niższe. Da się… Jak nie, to Karski zwolni kogo trzeba… /Bar/

NAPISZ ODPOWIEDŹ - wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji.

Wprowadź swój komentarz
Proszę podać swoje imię

Przeczytaj i to...

Pieśni pod ręką

Posłuchaj na interaktywnej grafice pieśni w wykonaniu olsztyńskiego Chóru Collegium Baccalarum
Reklamamapy ramka Single Post Template 20 Duże foto