Tadeusz Prusiński

Reportaż z września 1985r., w którym autor prezentuje postać Henryka Syski – pisarza i  badacza dziejów oraz kultury ludowej Kurpiowszczyzny, Mazowsza, Warmii i Mazur.

 

Poprzedni
Następny

Misja

 

Nysa trzęsie niemiłosiernie. Do środka, mimo zamkniętych okien, wdziera się kurz. Zakręt. Jeden, drugi. Potem – pod górę. Silnik wyje na zwiększonych obrotach. Po chwili auto toczy się „na luzie” w dół – i stop.

Przed samochodem – tylko piaszczyste dojście do rzeki. U brzegu czeka prom z przewoźnikiem. I gdy z auta wysiadają pasażerowie, zza pagórka, jakby na zamówienie, wytacza się furmanka z dwiema uwiązanymi z tyłu krowami. Powozi nią roboczo ubrany chłop.

Zaprzęg wjeżdża na prom. Przewoźnik podchodzi do woźnicy, chwilę rozmawiają, po czym pomaga ustawić wóz. Potem podnosi drewniany wjazd, zakłada drut holowniczy i odcumowuje.

Prom wypływa na rzekę.

Z nadbrzeżnej, dosyć wysokiej skarpy, kilkanaście metrów od promowiska, roztacza się malowniczy widok. Parę osób, które wysiadły z nysy i wdrapały się na górkę, jest wyraźnie zadowolonych z tego co zobaczyły. Przed nimi, połyskując w słońcu, mienią się podostrołęckie zakola Narwi.

– Moja rodzinna Kurpiowszczyzna inspirowała mnie już wiele razy. Miała czym, jak panowie widzicie – Henryk Syska milknie, osłaniając znowu oczy przed słońcem. Długo patrzy na przeprawiający się prom.

– Cały prawie obszar dawnych puszcz kurpiowskich, od Pułtuska do Myszyńca, z bogactwem trudnym do przeliczenia na złotówki, pochłonęło obecne województwo ostrołęckie – odezwie się po pewnym czasie.

Jego towarzysze podróży, do których skierował te słowa, a którzy wraz z nim podziwiają Narew w okolicach podostrołęckiej wsi Laskowiec, są członkami ekipy filmowej, wybierającymi plenery. Przeprawa promu przez rzekę, panorama nadnarwiańskich pól i łąk, rozległa przestrzeń spod wsi Łyse z typowymi kurpiowskim studniami z żurawiem oraz „głębia zieleni i gąszcz boru świeżego” Puszczy Zielonej w rejonie Czarni i Puszczy Białej w przebitkach, a w tle muzyka – będą stanowić treść jednej z pierwszych sekwencji filmu o pisarzu Henryku Sysce.

Poprzedni
Następny

NAPISZ ODPOWIEDŹ - wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji.

Wprowadź swój komentarz
Proszę podać swoje imię