19 C
Olsztyn
21 czerwca 2024
reklama
Strona główna Kultura Odkrywanie Beksińskiego

Odkrywanie Beksińskiego

1291
Wielkie tłumy pojawiły się w BWA. I nie wiadomo co było większym magnesem – malarstwo Stanisława Baja czy fotografie Zdzisława Beksińskiego. Oba wernisaże zaplanowano na tę samą godzinę.
Jerzy Zegarliński, kurator wystawy Beksińskiego. Fot. Newsbar.pl
Jerzy Zegarliński, kurator wystawy Beksińskiego. Fot. Newsbar.pl

Zdjęcia Beksińskiego pochodzą sprzed kilkudziesięciu lat. Wówczas musiały szokować swoją nowatorskością, nie było przecież komputerów i programów graficznych.

-Jaką techniką zostały wykonane pozostanie tajemnicą mistrza – powiedział nam Jerzy Zegarliński, kurator wystawy. -Beksiński zajmował się także fotografią kolorową i cyfrową. Pod koniec życia używał komputera i eksperymentował z użyciem programów graficznych. Może kiedyś zdjęcia z ostatniego okresu twórczości będą udostępnione publiczności.
Fotografie składające się na wystawę w sali kameralnej BWA w Olsztynie pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku.

Zdzisław Beksiński (1929-2005), fotografik, malarz i grafik komputerowy. W latach 1947-1952 studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Po ukończeniu studiów odbył kilkuletni nakaz pracy, mieszkając w Rzeszowie i Krakowie. W 1955 r. powrócił do Sanoka, pracując jako projektant w Sanockiej Fabryce Autobusów. Na początku lat 50. XX w. rozpoczyna działalność artystyczną. Fotografował, rzeźbił, rysował i malował.

Zdzisław Beksiński zginął z 21 na 22 lutego 2005 r. we własnym mieszkaniu w Warszawie. Zabił go 19-latek, którego wynajmował do prac domowych.