W Kaliningradzie klinika ogniskiem koronawirusa

1082

W obwodzie kaliningradzkim (ok. 1 miliona mieszkańców) 5 maja było 566 potwierdzonych przypadków koranawirusa, 11 osób zmarło, głównie w ostatnim tygodniu, najmłodsza ofiara miała 35 lat. Najwięcej osób zarażonych jest w samym Kaliningradzie. W rejonach graniczących z Polską sytuacja przestawia się następująco: Bałtijsk -19, Bagrationowsk – 9, Prawdinsk – 4, Żeleznodrożnyj – 17, Gusiew – 2. Dane te nie dotyczą zarażonych żołnierzy, ci są w gestii rosyjskiego ministerstwa obrony, choć wielu wojskowych z obwodu leczonych jest także w cywilnych szpitalach. Władze Kaliningradu mówią o wzroście zachorowań (42 osób w ciągu ostatniej doby), najcięższa sytuacja przewidywana jest w okolicach 20 maja.

Głównym ogniskiem koronawirusa w graniczącej z Polską rosyjskiej enklawie jest Obwodowy Szpital Kliniczny w Kaliningradzie. 23 kwietnia stwierdzono tam dwadzieścia przypadków koronowirusa u pacjentów i personelu, dotąd nie wiadomo kto od kogo pierwszy się zaraził. 28 kwietnia liczba zainfekowanych w szpitalu przekroczyła pięćdziesiątkę. W klinice zamknięto przychodnie i większość oddziałów, a pacjentów przewieziono do innych sztpitali w mieście i obwodzie, zmarła 65- letnia pielęgniarka z oddziału pulmonologicznego. Minister zdrowia obwodu, Aleksander Krawczenko, ocenił na konferencji prasowej w poniedziałek, 4 maja, że zarażonych koronawirusem jest obecnie około stu osób z personelu medycznego klinki (na 1500 zatrudnionych). „Dzisiaj to najbardziej niebezpieczne miejsce, z punktu widzenia zarażenia się wirusem”, przyznał minister.

Już na początku pandemii w całym obwodzie kaliningradzkim pracę porzuciło około 100 lekarzy i 250 osób średniego personelu medycznego. „Kochani, dziękujemy, na razie nie będziemy przychodzić do pracy, powiedzieli i po prostu sobie wyszli” – informował minister Krawczenko, nie chcąc komentować przyczyn tej sytuacji. Dotyczy to głównie osób, które wobec zamknięcia szkół i przedszkoli muszą zajmować się dziećmi, ale powodem może być także drastyczny brak środków ochrony indywidualnej w rosyjskiej służbie zdrowia. W lokalnej telewizji pokazano filmik nagrany przez zarażoną koronawirusem i izolowaną pielęgniarkę z kaliningradzkiej kliniki. Przebywa ona zamknięta wraz z innymi chorymi kobietami w sali, gdzie są tylko łóżka, zlew i przenośna toaleta.

Reżim sanitarny, także „wychodne” w pracy i szkołach, obowiązują w Rosji od końca marca. Odwołano w tym czasie, wyznaczone na 22 kwietnia, referendum konstytucyjne. 9 maja nie odbędą się też parady w 75-tą rocznicę zakończenia II wojny światowej. Nad Pregołą program Dnia Zwycięstwa skrócony został tylko pokazu lotnictwa i salutu artyleryjskiego.

Polska granicę z obwodem kaliningradzkim zamknęła 15 marca, ograniczony ruch możliwy jest jedynie na przejściach granicznych w Bezledach i Grzechotkach. Rosja zawiesiła ruch na swoich granicach zewnętrznych 30 marca. bs