Zmarł Adam Zagajewski, poeta, prozaik, eseista. Pisarz miał 75 lat.

Adam Zagajewski urodził się 21 czerwca 1945 r. we Lwowie. Studiował psychologię i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jeden z przedstawicieli pokolenia formacji poetyckiej nazywanej Nową Falą. W 1975 r. był sygnatariuszem Listu 59, sprzeciwiającego się zmianom w Konstytucji PRL. Od końca lat 70. był członkiem PEN Clubu. Przez wiele lat współpracował z “Zeszytami literackimi”. Był wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość w Polsce i za granicą (m.in. Międzynarodowa Nagroda Neustadt w dziedzinie literatury, Nagroda Księżnej Asturii czy Nagroda im. Kurta Tucholsky’ego szwedzkiego PEN Clubu). W ostatnich latach był wymieniany jako polski kandydat do nagrody Nobla.

Autor m.in. tomów poetyckich “Komunikat”, “Ziemia ognista”, “Pragnienie”, “Niewidzialna ręka”, “Prawdziwe życie”, a także książek “Ciepło, zimno”, “Słuch absolutny” i “Cienka kreska”. Ukazały się również eseje takie jak m.in. “Świat nie przedstawiony”, “Solidarność i samotność”, “Lekka przesada”, “Poezja dla początkujących i “Substancja nieuporządkowana”.

10 lipca 2010 r. Adam Zagajewski gościł w Leśniczówce Pranie, gdzie spotkał się z czytelnikami na swoim wieczorze autorskim. Przypominamy zdjęcia z tego wydarzenia.

Fot. Newsbar.pl