20 C
Olsztyn
23 lipca 2024
reklama

Quedlinburg
Q

Miasto w środkowych Niemczech w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, w powiecie Harz, położone nad rzeką Bode, na północ od gór Harzu. Założone w 922 przez Henryka I Ptasznika, zyskało na znaczeniu gdy Otton I Wielki wybudował tu palatium królewskie – rezydencję władców Saksonii.

W średniowieczu miasto należało do Hanzy. Od XV wieku pod panowaniem elektorów Saksonii. W 1698 przyłączone do Brandenburgii, a od 1813 w granicach Prus. Po II wojnie światowej na terytorium Niemieckiej Republiki Demokratycznej.

W czasie II wojny światowej Quedlinburg ominęły alianckie naloty bombowe, dzięki czemu do czasów obecnych zachowało się tu urokliwie stare miasto. W jego obrębie zachowały się trzy gotyckie kościoły oraz przeszło 1300 zabytkowych domów, z czego przeważającą cześć stanowią malownicze budynki z muru pruskiego. Serce starego miasta stanowi rozległy rynek  otoczony gruntownie odrestaurowanymi kamienicami z których wyróżnia się okazały renesansowy ratusz.

Kolegiata, zamek oraz stare miasto w Quedlinburgu zostały wpisane w 1994 na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Zdjęcia: Newsbar.pl

Inne historie