W 42. rocznicę Sierpnia’80 Donald Tusk zaapelował do zebranych. –  Mam do Was prośbę, żebyście pokazali człowiekowi, który został z historii wymazany, wielkiemu przywódcy tej pierwszej, jedynej prawdziwej Solidarności, Lechowi Wałęsie, dużą wdzięczność. Nie możecie kłamcom zostawić kontroli nad przeszłością. Kto kontroluje przeszłość będzie kontrolował także Waszą przyszłość – mówił Tusk, nawiązując do podręcznika do HiT.

Jak stwierdził prezydent Warszawy, dziś bycie nauczycielem to prawdziwy heroizm i podobnie jak w PRL na kadrze oświatowej spoczywa obowiązek nauczania prawdy, w tym prawdy historycznej. Przewodniczący PO powtórzył obietnicę 20% podwyżek dla nauczycieli i pracowników sfery budżetowej. – Rząd ogłosił podwyżkę dla sfery budżetowej 7,8%, w dniu, kiedy ogłoszono inflację 16 proc. Sfera budżetowa, w tym nauczyciele realnie biednieją. Jeśli zawód nauczyciela będzie udręką, szkoła bez nauczycieli umrze.

Mocnych deklaracji nie zabrakło również w czasie dyskusji o polityce klimatycznej. Zdaniem Rafała Trzaskowskiego to dziś fundament, absolutny priorytet dla państwa polskiego. Jak dodawał Donald Tusk: – W perspektywie najbliższych 20 lat nie ma realnej alternatywy, jeśli chodzi o prawdziwą dekarbonizację niż energia pochodząca z elektrowni atomowej. Chciałbym żeby Polska była częścią Unii neutralnej klimatycznie do 2050 roku.

Uczestnicy pytali obu polityków m.in. o aborcję, związki partnerskie czy relacje państwo-Kościół.  – Aborcja jest decyzją kobiety, a nie księdza, prokuratura, policjanta czy działacza partyjnego. Aborcja decyzją kobiety do 12 tygodnia ciąży. Mamy przygotowany projekt, który przedstawimy w nowym sejmie. W kontekście nadchodzących wyborów obaj liderzy apelowali do młodej publiczności o aktywność i wiarę w zwycięstwo. – Nawet kiedy to Państwo wydaje się bardziej śmieszne niż straszne, bądźcie zmobilizowani, wierzcie w swoje siły, nie zwątpcie w szansę, żeby Polska znów zobaczyła – mówił Donald Tusk.

Jednym z najbardziej wzruszających momentów Campusu było spotkanie z Wandą Traczyk-Stawską i Anną Przedpełską-Trzeciakowską uczestniczkami Powstania Warszawskiego. Obie w 1944 r. brały udział w powstańczym zrywie, a dziś przypominały jak ważne jest zaangażowanie w życie obywatelskie. – Musicie się uczyć! Musimy być mądrzy w wyborze tych, którzy będą nami rządzić – apelowała do młodych Traczyk-Stawska. Bohaterki nie unikały komentowania bieżących wydarzeń. – Pamiętajcie, każde dziecko jest tyle samo warte – nawiązując do treści podręcznika do „HiT” .


Obejrzyj zdjęcia z Campusu

 

Fot. Newsbar.pl