19 C
Olsztyn
29 maja 2024
reklama

Cyfrowa mapa nominowana do nagrody im. Tadeusza Mazowieckiego
C

Multimedialna mapa plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu została nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego 2021. Autorem multimedialnej mapy jest olsztyński dziennikarz Sławomir Ostrowski.

Mapa została doceniona przez międzynarodowe jury, które do finału zakwalifikowało 29 prac w pięciu kategoriach. Mapa plebiscytowa została nominowana w kategorii Multimedia wraz z innymi czterema projektami. Trzy pochodzą z Polski i dwa z Niemiec. Powstanie mapy było możliwe dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

Prace nominowane do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego w kategoria Multimedia

  1. Plebiscyt na Warmii, Mazurach i Powiślu – 1920 r., Sławomir  Ostrowski, Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „Pojezierze”
  2. „Wysychamy”, Janusz Schwertner, Daniel Olczykowski, Dawid  Serafin, Patryk Motyka, Michał  Bachowski, Paweł Korzeniowski , Wiadomości Onet.pl, Noizz.pl. Materiał powstał w ramach Stypendium dziennikarskiego FWPN.
  3. „Pogranicze. Jedna rzeka, dwa pomysły”, Katarzyna  Kojzar, Marcel  Wandas, Wirtualna Polska, Interia, polska redakcja Deutsche Welle
  4. „Polen ‘LGBT-frei‘?! So kämpfen queere Menschen gegen den Hass“, Philip Wortmann, Susanna Zdrzalek, Westdeutscher Rundfunk / reporter
  5. Polen-Update #3: „Rappender Präsident und Kohlekumpel“, Martin  Adam, Wioletta Weiss, Katharina Zabrzynski, RBB24

W setną rocznicę Plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu

Opracowaliśmy interaktywną, cyfrową mapę plebiscytu z 1920 r. Na mapie zgromadzono najważniejsze informacje dotyczące wydarzeń na Warmii, Mazurach i Powiślu do jakich doszło przed 100 laty.

O plebiscycie na Warmii, Mazurach i Powiślu w 1920 r. napisano praktycznie wszystko, ale informacje są rozproszone w różnych, trudno dostępnych publikacjach i wydawnictwach. Postanowiliśmy opis najważniejszych wydarzeń zgromadzić w jednym miejscu, właśnie na internetowej mapie, bardzo łatwej w obsłudze i nawigacji. Mapa zawiera zdjęcia, wspomnienia uczestników plebiscytu, archiwalne wypowiedzi dźwiękowe, infografiki, dane statystyczne. W setną rocznicę plebiscytu, który odbył się 11 lipca 1920 r., mapa z pewnością będzie źródłem pogłębionej wiedzy historycznej. Zastosowaliśmy nowoczesne narzędzia cyfrowe, pozwalające np. osobom niedowidzącym na użycie funkcji automatycznego czytania wybranych tekstów.

Mapa może być narzędziem edukacyjnym, np. dla tegorocznych maturzystów. Zastosowaliśmy rozwiązania chmurowe opracowane w fińskim start-upie, które są w dobie pandemii powszechnie wykorzystywane przez nauczycieli całego świata. Mapa poprzez funkcję tzw osadzania może być publikowana na dowolnych portalach, np. szkół, bibliotek, domów kultury. Zachęcamy placówki oświatowe do wykorzystania mapy w pracy dydaktycznej i do umieszczania jej na własnych stronach internetowych. Mapa dostępna jest poniżej lub pod tym linkiem.