13 C
Olsztyn
20 czerwca 2024
reklama

Porady Jakuba Porady
P

Jakub Porada z TVN poinformował dzisiaj na spotkaniu autorskim, które odbyło się w “Planeta11”, że w najbliższą sobotę stacja pokaże Olsztyn w kilku odsłonach, w programie Dzień Dobry TVN (powtórka w niedzielę w TVN Bis).

Jakub Porada ściągnął tłumy do Planety 11. Dziennikarz jest specjalistą od taniego podróżowania, prowadzącym popularną serię w Dzień Dobry TVN: „Porada da Radę” oraz „Pora na Polskę”. Obecnie prowadzi również podróżniczy cykl w TVN24 ,,Polska na Weekend’’. Jest autorem i prowadzącym program ,,Pokaż nam świat” w TVN24Bis, a także program ,,Porada na weekend’’ w Travel Channel.

-Niezależnie od tego, ile masz lat i jak gruby jest twój portfel możesz podróżować niemal co tydzień, ciesząc się poznawaniem nowych miejsc i ludzi – stwierdził na spotkaniu Jakub Porada. Podczas spotkania dziennikarz podpowiedział w jaki sposób wybrać się w cotygodniową podróż za niewielkie pieniądze oraz jak umiejętnie wyszukać bilety, noclegi i stworzyć ciekawy plan weekendowych podróży. Po spotkaniu dziennikarz podpisywał dedykacje na swoich książkach, fotografował się z czytelnikami.

Tanie podróżowanie – porady Jakuba Porady

W Polsce jest 940 miast, w ostatnim roku przybyło 10 nowych, w tym moja ukochana Nowa Słupia, która straciła prawa miejskie po Powstaniu Styczniowym w ramach carskich represji. Wyobraźmy sobie, że tworzymy tę listę miast w komputerze z zamiarem odwiedzenia każdej miejscowości. Nawet gdybyśmy mogli codziennie być w innym mieście to zajęłoby to nam kilka lat.

Nie chodzi o to ile chorągiewek mamy wbite w mapę, a o to co zostaje w głowie i ile jesteśmy w stanie przekazać

A jeśli dodać do tego możliwość taniego podróżowania po Europie i przemieszczanie się samolotem w ciągu 3 godzin, to okaże się, że życia nie starczy, aby zobaczyć wszystko co nas interesuje. Krótko mówiąc: nie da się być wszędzie, nie da się wszystkiego zobaczyć.  To jest tak jak z horyzontem, idziemy, idziemy, a on nigdy się nie przybliża. Więc nie ma co się szarpać z koniem. Bo kto jest większym podróżnikiem: ten kto odwiedził 76 krajów czy ten, który widział 63? Nie chodzi o to ile chorągiewek mamy wbite w mapę, a o to co zostaje w głowie i ile jesteśmy w stanie przekazać.

Jeżeli mówimy o tanim podróżowaniu, to nie może ono być tanie za wszelką cenę. Potrzebny jest zdrowy rozsądek, bo po co podróżować w męczarniach o głodzie i chłodzie.  Dzisiaj z podróżowaniem jest jak ze spodniami w galerii handlowej. Wczoraj kosztowały 400 zł, ale zostały przecenione na 79 zł i dalej jest to pełnowartościowy produkt. Po prostu spodnie muszą zrobić miejsce następnym produktom. Właśnie tak jest z biletami lotniczymi. Bilet do tego samego miejsca może kosztować  z jutrzejszą datą wylotu np. 500 zł, a za dwa tygodnie 57 zł. Więc warto szukać tanich biletów, a zaoszczędzone kwoty przeznaczyć na inne przyjemności.

Wyszukiwarek biletów lotniczych jest w internecie cała masa. Najlepiej korzystać z kilku wyszukiwarek darmowych ponieważ nie wszystkie widzą tak samo. Ostatnio np. korzystałem z płatnej wyszukiwarki, żeby znaleźć tanie bilety do Zanzibaru. Kto inny szukał tych samych połączeń w bezpłatnych wyszukiwarkach i znalazł bilety o 2 tys. zł tańsze od moich.

Najpopularniejsza wyszukiwarka to chyba Skyscanner. Staram się kupować bilety w cenie przejazdu pociągiem InterCity czyli w obie strony około 120 zł. Czasami jest tak, że bilet w tamtą stronę jest tani, a powrotny drogi lub odwrotnie.

Dlatego warto rozważyć zakupy odcinkowe i dolatywać do innego miasta niż się wylatywało. Mądre wyszukiwarki jak np.  kayak.pl wakacyjnipiraci.pl azair.cz i wiele innych mają także wyszukiwarki połączeń autobusowych, kolejowych, rezerwację miejsc noclegowych.

Gdy mam wylądować na lotnisku oddalonym od miasta korzystam z wyszukiwarki busradar.pl i znajduję najbardziej dogodne połączenie. Wyszukiwarka sprawdza się w całej Europie, przelicza nam ceny na złotówki, filtruje połączenia wg ceny, czasu przejazdu itp.

Następne zadanie to noclegi. Takie wyszukiwarki jak booking.com czy trivago.pl dają radę. Trzeba sprawdzać wybraną ofertę noclegową oglądając zdjęcia, czytając opinie, położenie obiektu. Może się okazać, że sam dojazd do centrum miasta jest drogi i lepiej kupić nocleg gdzieś bliżej.

Czasem lepiej zapłacić więcej za nocleg w centrum miasta niż tracić czas na dojazdy. Więcej zapłacimy za hotel, ale i więcej zwiedzimy. Trivago.pl jest o tyle lepsze, że ma w sobie booking.com więc oferta jest szersza. Najczęściej korzystam z australijskiej wyszukiwarki z polską wersją językową hotelscombined.com bo ma w sobie wszystkie wyszukiwarki.

Warto zaprenumerować newslettery, będziemy otrzymywać z wybraną częstotliwością ciekawe oferty, z których może skorzystamy.

Jakub Porada. Fot. Newsbar.pl
Jakub Porada. Fot. Newsbar.pl

Jakub Porada – wieloletni dziennikarz i prezenter telewizyjny współpracujący z TVN, TVN24, TTV, ale także wykładowca uniwersytecki, autor książek: „Chłopaki w sofixach’’ (2011); „Niezły numer, czyli dziewczyny w białych tenisówkach” (2017); „Porada na radę” (2014); „Polska da radę” (2015); „Porada na Europę” (2016) i najnowszej „Porada na Europę 2” (2018). /kel/

Fot. Newsbar.pl
Fot. Newsbar.pl
Fot. Newsbar.pl
Fot. Newsbar.pl
Fot. Newsbar.pl
Fot. Newsbar.pl
Fot. Newsbar.pl
Fot. Newsbar.pl
Poprzedni artykuł
Następny artykuł