Powiat olsztyński niespodziewanie wybił się na krajowego rekordzistę produkcji prądu ze słońca. A stało się tak po włączeniu do sieci instalacji fotovoltaicznej o mocy 6MW jaką w ostatnich dniach oddano do użytku w Mierkach pod Olsztynkiem.

W sumie w powiecie olsztyńskim jest obecnie 8,7 MW mocy w elektrowniach słonecznych. Do końca roku wzrośnie ona do prawie 10 MW.

Jak donosi portal wysokienapiecie.pl w tym roku gmina Olsztynek spodziewa się otwarcia jeszcze jednej instalacji PV. Elektrownia słoneczna o mocy ponad 1 MW ma zostać uruchomiona na dawnym składowisku odpadów w Wilkowie. Inwestycja o wartości ponad 7 mln zł dostała 3 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych. W miejscowości, gdzie mieścił się kiedyś PGR, może powstać w kolejnych miesiącach jeszcze elektrownia słoneczna o mocy 2 MW.  Prywatny inwestor pozyskał na ten projekt dofinansowanie z regionalnego programu operacyjnego.

Powiat olsztyński obejmuje 12 gmin. W sąsiadującej z Olsztynkiem Stawigudzie od kilku lat działa na lotnisku w Gryźlinach elektrownia słoneczna o mocy 1 MW. Swoją farmę fotowoltaiczną mają między innymi olsztyńskie wodociągi.

Specjaliści od energii odnawialnej twierdzą, że pierwsza pozycja powiatu olsztyńskiego może być chwilowa ponieważ każdego dnia oddawana jest jakaś mniejsza lub większa elektrownia słoneczna i w każdej chwili ranking może się zmienić.

Wojciech Cetnarski. Fot. Newsbar.pl
Wojciech Cetnarski. Fot. Newsbar.pl

Inwestorem elektrowni w Mierkach jest spółka Chatteris Investments, która w tym tygodniu otworzyła też instalacje o mocy 4 MW w gminie Dobrcz w województwie kujawsko-pomorskim.

Spółka kolejne inwestycje planuje między innymi w regionie Warmii i Mazur. Chatteris Investments należy do Enterprise Investors, jednego z największych funduszy private equity w Europie Środkowo-Wschodniej.

Ciekawostką może być fakt, że założycielem i prezesem spółki  Chatteris Investments jest Wojciech Cetnarski, który przed pięcioma laty jako ówczesny prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW), lobbował, aby m.in. w Mierkach postawić wiatraki. Pomysł jednak oprotestowali mieszkańcy, a władze samorządowe województwa zakazały stawiania dużych elektrowni wiatrowych.

Wojciech Cetnarski przestał być prezesem Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (ale pozostał w jego zarządzie) i jak widać skutecznie zajął się inwestowaniem w energetykę słoneczną…