Polska przekazała Ukrainie 18 nowoczesnych samobieżnych haubic Krab, poinformowało Polskie Radio. Teraz rozpisują się o tym rosyjskie media dodając, że że polskie wojsko przeszkoliło 100 ukraińskich artylerzystów z obsługi i konserwacji otrzymanej broni. Niewykluczone, że Kraby pochodzą z Olsztyna. Na swoim wyposażeniu ma je 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana.

Na ostatnim pikniku militarnym zorganizowanym w Olsztynie z okazji jubileuszu jednostki, wojsko chętnie prezentowało ten ciężki sprzęt. Poniżej prezentujemy zdjęcia Kraba wykonane we wrześniu 2021 r. podczas olsztyńskiego pikniku

Krab to samobieżna haubica artyleryjska produkowana w Polsce od 2008 roku. Podwozie wytwarzane jest na licencji południowokoreańskiej firmy K9 Thunder, a działo pochodzi z brytyjskiego AS-90M Braveheart. Zasięg ognia – 40 km, szybkostrzelność – sześć strzałów na minutę.

Rosjanie dodają, że Polska jest drugim po Stanach Zjednoczonych dostawcą broni na Ukrainę. Polskie władze przekazały armii ukraińskiej amunicję i rakiety do samolotów, bezzałogowych statków powietrznych, systemów przeciwlotniczych Piorun, wyrzutni Grad, samobieżnych haubic 2S1 Godzik i prawie 250 sowieckich czołgów T-72.

Przekazanie Krabów musiało nadwyrężyć zasoby polskiej armii, bo minister obrony narodowej pilnie poleciał do Korei Południowej rozmawiać o nowych dostawach podwozia do armato haubic.

Fot. Newsbar.pl