Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce zainaugurowało dziś ogólnoeuropejską akcję profrekwencyjną przed przyszłorocznymi wyborami europejskimi. Nowoczesna platforma „Tym razem głosuję” oraz strona internetowa „Co Europa robi dla mnie” mają służyć aktywizacji wyborców i upowszechnianiu wiedzy o nadchodzących wyborach.

– Kampania „Tym razem głosuję” jest odpowiedzią na obecne wyzwania stawiane przez wzrost wykorzystania mediów społecznościowych i fake newsów do celów politycznych – mówił podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami dr Dominik Batorski z Uniwersytetu Warszawskiego, który przedstawił mechanizmy wpływu działań w mediach społecznościowych na frekwencję wyborczą i wybory polityczne, opierając się na przykładach z najważniejszych kampanii wyborczych ostatnich lat. Jego zdaniem takie działania profrekwencyjne to sposób na zmniejszenie negatywnych efektów fake newsów i mikrotargetowania obliczonego na zniechęcanie do głosowania.

Fot. Newsbar.pl
Fot. Newsbar.pl

Katarzyna Kowalewska z Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce zaprezentowała platformę tymrazemglosuje.eu, która ma służyć budowaniu społeczności zaangażowanych obywateli, którzy rozumieją, jak ważny jest udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego 26 maja 2019 roku. Wolontariusze chcą wspólnie działać i przekonywać do głosowania innych – członków rodziny, sąsiadów, przyjaciół, znajomych. – Kampania jest apolityczna. Nie wspiera żadnej partii czy ruchu politycznego ani kandydatów, ale promuje znaczenie wyborów i rolę Parlamentu Europejskiego jako jedynej instytucji Unii Europejskiej wybieranej bezpośrednio przez obywateli  – podkreśliła Kowalewska.

Na stronie tymrazemglosuje.eu zarejestrowało się już ponad 86 tysięcy osób z całej Unii Europejskiej. Użytkownicy regularnie otrzymują informacje o kampanii informacyjnej, o sposobach zaangażowania się w działania zachęcające do głosowania i o wydarzeniach związanych z wyborami do Parlamentu Europejskiego, które organizowane są w Biurze PE w Warszawie i w różnych miastach Polski.

Z kolei dzięki stronie internetowej „Co Europa robi dla mnie” obywatele mają szansę poznania wpływu Unii Europejskiej na ich życie i najbliższe otoczenie. Na stronie znaleźć można zarówno informacje o inwestycjach zrealizowanych dzięki funduszom unijnym w regionach, jak i politykach unijnych służących poprawie życia obywateli w poszczególnych obszarach. /Kel/