Czy uda się uratować pałac w Kamieńcu w powiecie iławskim? Był jednym z piękniejszych pałaców w Prusach Wschodnich,  wspaniale wyposażony i umeblowany, otoczony ogrodami schodzącymi w kierunku jeziora Gaudy. Ze względu na przepych zwany był wschodniopruskim Wersalem.

Pałac należał do rodu Finckensteinów. Była to rezydencja na miarę bogactwa i znaczenia rodu. Budowę pałacu rozpoczęto w 1716 roku, zakończono cztery lata później. Naśladował rodowe siedziby francuskie i włoskie i stanowił prawdziwe dzieło sztuki. Budowniczym był bardzo zdolny architekt angielski John de Collas.

W pałacu od 1 kwietnia do 6 czerwca 1807 r.  miał swoją kwaterę Napoleon Bonaparte. Przez trzy tygodnie mieszkała z nim z Maria Walewska. Ten pobyt upamiętnia tablica na bramie wejściowej.

Świetność pałacu skończyła się wraz z wejściem Rosjan w 1945 roku. Został zniszczony, potem spalony, wyposażenie rozkradziono. Dziś z pałacu zostały tylko ściany i fragment ryzalitu nad wejściem. Widać jeszcze resztki świetności, ale jeśli nie będzie pieniędzy i pomysłu na ratowanie legendarnego pałacu, kolejna architektoniczna pozostałość dawnych czasów zmieni się w górę kamieni.

W 1937 r. powstał film z Gretą Garbo w roli Marii Walewskiej oraz z Charlesem Boyer w roli Napoleona. Wiele osób sądziło, że wytwórnia Metro – Goldwyn – Meyer kręciła sceny we wnętrzach pałacu w Kamieńcu. Było jednak inaczej. Wytwórnia na podstawie zdjęć z Kamieńca wiernie odtworzyła wnętrza w filmowym studio. Oglądając film, można przekonać się, jak piękny był to pałac. Dużo zdjęć z wnętrza pałacu dostępnych jest w archiwum Prus Wschodnich.

Zdjęcia: Newsbar.pl

Obejrzyj fragment filmu z Gretą Garbo i Charlesem Boyer

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zdjęcia archiwalne