Anatolij Kalina, dyrektor parku narodowego „Mierzeja Kurońska” («Куршская коса») w wywiadzie dla kaliningrad.ru potwierdził plany utworzenia parku narodowego na rosyjskiej części Mierzei Wiślanej. Może to być odpowiedź na rozpoczynający się właśnie przekop mierzeni po stronie polskiej. Jeszcze kilka miesięcy wcześniej, Inna Mielnikowa, z biura prasowego rządu obwodu kaliningradzkiego mówiła, że na mierzei powstanie kurort z pełnego zdarzenia, z hotelami, kempingami, delfinarium.

Polska część mierzei – od Sztutowa po rogatki Krynicy Morskiej – od 1985 roku objęta jest ochroną jako Park Krajobrazowy Mierzei Wiślanej, przekop przetnie park na pół. Rosyjski, około dwudziestokilometrowy fragment mierzeni zaczyna się za miejscowością Nowa Karczma. W większości porośnięty jest lasem. Zabudowań tam praktycznie nie ma. Dopiero przy samym Bałtijsku (Pilawa) teren jest zurbanizowany, na mierzei mieści się m.in. pas startowy wojskowego lotniska. O planach utworzenia na mierzei parku narodowego Anatol Kalina mówi:

„Uważam, że to całkowicie słuszny pomysł. Gotów jestem uczestniczyć w przygotowaniu dokumentacji dlatego, że Mierzeja Wiślana (Балтийская коса) to zwierciadlane odbicie Mierzei Kurońskiej, też powinna być parkiem narodowym i objęta ochroną. Kiedy nadany zostanie jej ten status uzyska dodatkowe środki na poprawę. Lato pokazało, jak wiele tam trzeba zrobić: zdarzył się pożar, którego nie miał kto gasić. Jeśli by tam byli inspektorzy parkowi, jeśli monitorowali by turystów, do takiej sytuacji by nie doszło… Roboty jest dużo. Na Mierzei Wiślanej są bowiem także inne problemy, trzeba ją rozminować, oczyścić. Ale powołanie parku narodowego byłoby całkowicie słuszną decyzją i prawidłowym krokiem.”

Tymczasem w zamierzeniach samego parku na Mierzei Kurońskiej jest budowa ścieżki rowerowej na całym rosyjskim odcinku, aż do granicy litewskiej. „Niczego sobie ścieżka” skomentował te plany Władimir Putin podczas swojego pobytu w obwodzie kaliningradzkim, 30 października na spotkaniu w Swietłogorsku. Prezydent Rosji, mając na myśli wysoki koszt planowanej inwestycji (kostka ma być bazaltowa) ze śmiechem pokazał nawet kułak dyrektorowi Kalinie, lecz na pytanie z sali potwierdził, że pieniądze się znajdą. bs