Obywatel Wschodu

2803

Przedstawiamy film pochodzącego z Olsztyna Jakuba Łukasza Syrkowskiego pt. Obywatel Wschodu. Film prezentuje znanego w Olsztynie ze swoich prac prof. Stanisława Baja, o którym pisaliśmy tutaj. Tak autor filmu pisze o sobie:

Realizacja filmu dokumentalnego stanowi spotkanie z drugim człowiekiem. W trakcie III roku studiów w Katedrze Scenografii ASP we Wrocławiu zrealizowałem film dokumentalny „Obywatel Wschodu”, który dotyczył prof. Stanisława Baja – malarza i wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Stanisława Baja spotkałem podczas pleneru w Lisznej (gmina Sławatycze, województwo lubelskie) organizowanego przez trzy uczelnie artystyczne – Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Profesor Baj był opiekunem pleneru i naszym przewodnikiem, z którym odkrywaliśmy piękno krainy nad Bugiem. Zachwyciłem się tym miejscem i magiczną rzeką Bug. Profesor zabrał nas na kilkugodzinny spływ kajakowy, mieliśmy również możliwość codziennych pobytów nad Bugiem i malowania w plenerze. Nasz opiekun codziennie przywoził nam również masy albumów i książęk. Organizował pokazy filmowe, podczas których obejrzałem film dokumentalny w reżyserii Andrzeja Wajdy o artystach sztuki prymitywnej. Dzięki niemu poznałem lokalnych artystów związanych ze sztuką Art brut – są to fantastyczni ludzie oddani swojej pracy.

Po roku postanowiłem wrócić nad Bug i zrealizować swój pierwszy film dokumentalny. Fascynowała mnie to miejsce i postać Stanisława Baja – malarza, który dzieli swoje życie pomiędzy pracą w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych a pobytach nad Bugiem. Profesor Baj z entuzjazmem przyjął pomysł ponownego spotkania i realizacji filmu. Zaprosił nas do swojego domu, w którym ma olbrzymią pracownie malarską. Rozmawialiśmy o sztuce, malarstwie i tajemnicy ukrytej w rzece Bug. Odwiedziliśmy również lokalnych nadbużańskich artystów – Stanisławę Kowalewską, która od wielu lat zajmuje się tworzeniem perebor, czyli elementów zdobniczych na tkaninie oraz Kazimierza Łachmańskiego, rzeźbiarza ludowego.


Jakub Łukasz Syrkowski – urodzony w 1993 roku w Olsztynie. Studiował malarstwo i scenografię w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Autor scenografii do kilkunastu filmów, realizuje również własne filmy dokumentalne i eksperymentalne. Współpracował z Teatrem Studio w Warszawie, Teatrem Muzycznym Capitol i Teatrem Polskim we Wrocławiu. Pracuje w Katedrze Scenografii ASP we Wrocławiu.