Olsztyn będzie miał ratuszowego pisarza

1256
Marcel Krueger
Marcel Krueger
Ostatnia książka Marcela Kruegera
Ostatnia książka Marcela Kruegera

Olsztyn będzie miał pisarza miejskiego. Pisarz rozpocznie rezydowanie w Olsztynie w ramach wspólnego projektu Gminy Olsztyn i Niemieckiego Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej w Poczdamie oraz Fundacji Borussia. Marcela Kruegera wybrano spośród 34 kandydatów.

Zadaniem pisarza miejskiego będzie prowadzenie bloga o tematyce kulturalnej i historycznej (blog ma być prowadzony w języku niemieckim i na bieżąco tłumaczony na język polski) oraz czynny udział w wydarzeniach i projektach kulturalnych regionu, w którym przebywa.

Na twitterowym profilu pisarz podał adres bloga, gdzie zapewne będzie umieszczał wpisy. Niestety, strona pod tym adresem jeszcze nie działa.

Stypendium pisarza miejskiego (Stadtschreiber-Stipendium) przyznawane jest przez Niemieckie Forum Kultury od 2009 roku. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy o wspólnym dziedzictwie kulturowym Niemców i ich wschodnich sąsiadów. Stypendysta odbywa 5-miesięczną rezydencję literacką w wybranym mieście w Europie Środkowo-Wschodniej, którego historia związana jest z niemieckim dziedzictwem kulturowym.

Do tej pory pisarze miejscy byli aktywni w Gdańsku, Talinie, Mariborze, Koszycach, Rydze, Pilźnie, w Peczu na Węgrzech, w Braszowie w Rumunii, we Wrocławiu oraz we Lwowie. W tym roku pisarz miejski trafi do Olsztyna.

Stypendium finansowane jest przez Pełnomocniczkę Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów (Beauftragte der Bundesregierung für Kultur und Medien). Realizowane będzie ono w Olsztynie we współpracy z Gminą Olsztyn oraz Fundacją Borussia.

Urodzony w 1977 roku w Solingen (Nadernia Północna-Westfalia) Marcel Krueger jest pisarzem, redaktorem i tłumaczem. Tematy do swojej pracy znajduje zajmując się europejską historią i podróżując po świecie. Pisze m.in. dla berlińskiego Elsewhere Journal, dla The Daily Telegraph, The Guardian i CNN Travel oraz dla Süddeutsche Zeitung. W 2018 roku ukazała się jego powieść Babushka’s Journey – The Dark Road to Stalin’s Wartime Camps, melancholijna opowieść o historii deportacji babki Cycylii z terenu Prus Wschodnich do sowieckiego obozu pracy przymusowej. W 2019 roku książka ta ukaże się również w języku niemieckim.