Kto napisze naszą historię

1781
Bańka po mleku, w której zachowało się część zbiorów. Fot. Newsbar.pl
Bańka po mleku, w której zachowało się część zbiorów. Fot. Newsbar.pl

W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu kino Helios pokazało (praktycznie przy pustej widowni) film Roberty Grossman o Archiwum Ringelbluma. Jest to polsko-amerykański fabularyzowany dokument, w którym występują m. in. Karolina Gruszka, Jowita Budnik, Piotr Głowacki i Wojciech Zieliński.

W roli lektorów pojawiają się tu takie sławy jak zdobywca Oscara Adrien Brody (Pianista) oraz trzykrotnie nominowana do tej nagrody Joan Allen (Ukryta prawda, Czarownice z Salem, Nixon). Zdjęcia do fabularyzowanej części filmu zrealizowano w Polsce – w Warszawie, w Łodzi i w Wolsztynie.

Nancy Spielberg – producentka filmu – na planie w Łodzi stwierdziła: Po stworzeniu przez mojego brata Stevena tak przejmującego filmu jak „Lista Schindlera” i założeniu Fundacji Zapisu Historii Ocalonych z Szoah, poczułam wewnętrzny przymus, aby tworzyć filmy takie jak “Kto napisze naszą historię”, które dzielą się ze światem tymi niesamowitymi opowieściami. 

Archiwum Ringelbluma zostało wpisane na listę UNESCO “Pamięć Świata” jako zabytek światowego dziedzictwa. To unikalny zbiór dokumentów stanowiących jedno z najważniejszych świadectw dotyczących Zagłady Żydów polskich. Dokumenty przetrwały pod ziemią w stalowych skrzyniach i bańkach po mleku. Film Roberty Grossman porusza niezwykle ważne zagadnienie dotyczące budowania narracji historycznej. Wyjątkowo istotne jest to, czy historię tworzą zwycięzcy, czy pokonani, oprawcy czy ofiary, ludzie poszukujący prawdy, czy zawodowi kłamcy i propagandyści. Historia Archiwum Ringelbluma to historia desperackiej walki o prawdę historyczną i o prawo do pisania własnej historii.

Poniżej prezentujemy zdjęcia z wystawy poświęconej Archiwum Ringelbluma w warszawskim Żydowskim Instytucie Historycznym.

Zdjęcia: Newsbar.pl