Fragmenty wypowiedzi dziennikarzy Tomasza Piątka (Gazeta Wyborcza) i Grzegorza Rzeczkowskiego (Polityka) podczas spotkania autorskiego w Olsztynie

Tomasz Piątek jest autorem książki pt. “Macierewicz i jego tajemnice”. Grzegorz Rzeczkowski jest autorem książki pt. “Obcym alfabetem. Jak ludzie Kremla i PiS zagrali podsłuchami”

IMG 6443 To jest wojna o demokrację
Tomasz Piątek. Fot. Newsbar.pl

Tomasz Piątek: Książkę Grzegorza Rzeczkowskiego powinien przeczytać każdy Polak, który chce wiedzieć co się w tej chwili dzieje w Polsce. Grzegorz znalazł znacznie więcej twardych dowodów na to, że afera taśmowa, która dała zwycięstwo PiS w wyborach parlamentarnych w 2015 r. była operacją służb rosyjskich. Udowodnił, że Kaczyński rządzi z łaski Putina i od niego jest zależny. Książka zawiera twarde dowody łącznie z nazwiskiem oficera rosyjskich służb specjalnych, który opiekował się restauracją, w której nagrywano polityków Platformy Obywatelskiej.

IMG 6399 To jest wojna o demokrację

Jest dla mnie niezrozumiałe, że o tej książce milczą polskie media demokratyczne. Widzę jak media także te niezależne są bardzo zastraszone. Strach jest w Polsacie, strach jest w TVN, nikt nie chce poruszać związków PiS z rosyjską agenturą. Trochę na ten temat pisze Gazeta Wyborcza, która jest pod wielkim ostrzałem, bowiem ma już około 40 procesów z ludźmi PiS. Nie znam książek śledczych, które mogłyby się równać z “Obcym alfabetem” pod względem warsztatu i sumienności autora. Informacje zawarte w tej książce są kluczowe dla zrozumienia co się w Polsce dzieje. To, że dziennikarze boją się pisać o powiązaniach PiS z rosyjskimi służbami specjalnymi, to oczywiście przeszkoda, ale dopóki są czytelnicy, dopóki przychodzą na takie spotkania jak to, tak długo mamy szansę obronić demokrację.

IMG 6400 To jest wojna o demokrację

Mamy wojnę. Wprawdzie Putin do nas nie strzela, ale zrzucił na nas bombę w postaci PiS. To Putin w pewnym momencie zadecydował, że PiS jest mu na rękę bardziej niż jakakolwiek inna partia, bo świetnie wpisuje się w ofensywę populistyczną za pomocą której niszczy Europę Zachodnią, nie mówiąc już o Wielkiej Brytanii, którą rozszarpuje rękami samych Brytyjczyków. To jest wojna nie tylko o Polskę, to jest wojna o demokrację i Zachód i dlatego nie możemy się cofać w wykorzystaniu tej potężnej broni jaką jest prawda.

IMG 6395 To jest wojna o demokrację
Grzegorz Rzeczkowski. Fot. Newsbar.pl

Grzegorz Rzeczkowski: Przykłady z ostatniego czasu. Polski minister Jacek Czaputowicz rozmawia w Helsinkach z rosyjskim ministrem o powrocie Rosji do Rady Europy i deklaruje, że Polska nie będzie się temu przeciwstawiać. Za rządów Platformy interpelacji nt. wraku samolotu Tupolewa było 15, a za rządów PiS dwie. Zalewa na rosyjski węgiel. Sprowadzamy już około 20 mln ton rocznie, ponad 4 razy więcej niż za rządów PO. Rosjanie właśnie obniżyli cenę drobnego węgla w hurcie o 100 zł na tonie co dla polskich kopalń jest poziomem nieosiągalnym. PiS wpuścił lisa do kurnika i lis się w nim rozgościł. Te i inne fakty pokazują jaką płacimy cenę za aferę podsłuchową. Skłóciliśmy się z Francuzami, Brukselą, wszystkimi sąsiadami, a zwłaszcza Niemcami i Ukraińcami. Wypadliśmy z pierwszej ligi europejskiej. Przed 2016 r. tworzyliśmy z Francją i Niemcami sprawnie działający Trójkąt Weimarski. Od tamtej pory nie spotkaliśmy się w tym gronie ani razu. /bar/