Aleksandra Lisowska
Aleksandra Lisowska

24 września podczas Maratonu Berlińskiego reprezentantka Etiopii Tigist Aseffa, pobiła rekord świata kobiet. Na dystansie 42 kilometry 195 metrów uzyskała czas 2:11:52.

Wyczyn ten na gorąco komentuje aktualna mistrzyni Europy w tej konkurencji (Monachium 2022), przygotowująca się do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu 2024, mieszkająca w Olsztynie Aleksandra Lisowska.

– Fenomen, nie dowierzałam! Myślałam, że zegarek się zaciął. Dwa czy trzy razy sprawdzałam, czy na pewno padł taki wynik. Urwać ponad dwie minuty z poprzedniego rekordu, to naprawdę hardcore. Wiem z czym to się je. Boję się, co to będzie dalej.

– To, że aby się liczyć na olimpiadzie będzie pani musiała poprawić własny rekord o jakieś 5 minut.

– Jak nie dziesięć!

Rekord Aleksandry Lisowskiej w maratonie wynosi 2:26:08. Biegaczka zdradza, że jeszcze w tym roku, w grudniu, będzie chciała go poprawić podczas maratonu w hiszpańskiej Walencji. W najbliższych dniach wylatuje na treningi do Kenii. W listopadzie znów będzie ją można spotkać w Olsztynie. Zwykle biega „do oczyszczalni ścieków i z powrotem”, mieszka w tamtej okolicy.

Aleksandra Lisowska była już na jednej olimpiadzie, w 2020 w Tokio. Pochodzi z Braniewa, od wielu lat reprezentuje jednak AZS Olsztyn. Jest również żołnierzem, jeszcze kilka lat temu pełniła normalną służbę, jeździła na poligony.

– To się, jak pewnie u większości dziewczyn, zaczęło na lekcjach wychowania fizycznego w szkole. Pamiętam był taki sprawdzian, chyba na 800 metrów. Startowałam z chłopakami i przybiegłam przed nimi. Znienawidzili mnie przez to, co mnie na jakiś czas zniechęciło do biegania. Ale jakoś nie mogłam bez tego żyć. Biegałam sobie po lekcjach, sama, z koleżankami. One chciały zgubić wagę, mnie to sprawiało przyjemność. Biegałam z jedną, drugą, trzecią i wcale nie czułam zmęczenia. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że to może stać się moją pracą i życiem. Marzyłam, żeby zdać maturę, iść na studia…. – mówiła o swoich początkach w sporcie Aleksandra Lisowska. Wraz z innymi wybitnymi lekkoatletami z regionu: Karolem Zalewskim, Konradem Bukowieckim i Kacprem Lewalskim, prezentowała się kibicom podczas odbywającego się 24 września w Olsztynie pikniku z okazji 25-lecia warmińsko-mazurskiego samorządu wojewódzkiego.

bs