Sąd ogłasza wyrok w sprawie Czesława Małkowskiego. Fot. Newsbar.pl
Sąd ogłasza wyrok w sprawie Czesława Małkowskiego. Fot. Newsbar.pl

Po niemal 11 latach od wybuchu sex-afery w olsztyńskim ratuszu zapadł wyrok. 28 grudnia Sąd Rejonowy w Olsztynie uniewinnił Czesława Jerzego Małkowskiego (l.68) od zarzutu gwałtu i wykorzystania stanowiska służbowego do seksualnego molestowania byłej pracownicy urzędu.

Kobieta występująca w sprawie w charakterze oskarżyciela posiłkowego nie pojawiła się na ogłoszeniu wyroku. Małkowski po jego ogłoszeniu i wysłuchaniu ustnego uzasadnienie pośpieszenie opuścił sąd uchylając się od wszelkich komentarzy.

Prowadzący sprawę sędzia Mariusz Stachowiak, w obecności mediów, odczytał jedynie sentencję wyroku. Uzasadnienie, tak jak cały proces było niejawne i trwało dwie i pół godziny.

Sprawa Czesława Jerzego Małkowskiego trwa od początków 2008, kiedy to urzędujący prezydent Olsztyna w kajdankach wyprowadzony został z ratusza i spędził kilka miesięcy w areszcie pod zarzutem gwałtu na jednej ze swoich podwładnych i seksualnego molestowania także trzech innych kobiet. Wkrótce potem Czesław Jerzy Małkowski, w drodze referendum został odwołany z funkcji prezydenta Olsztyna.

Nie przeszkodziło mu to w trzech kolejnych wyborach samorządowych ubiegać się o fotel prezydenta. Za każdym razem przeszedł do drugiej tury ostatecznie nieznacznie przegrywając z Piotrem Grzymowiczem, ostatnio, w listopadzie 2018 roku różnicą 5653 głosów.

Sala rozpraw. Od lewej prokurator Iwona Kruszewska, sędzia Mariusz Stachowiak, Czesław Małkowski. Fot. Newsbar.pl
Sala rozpraw. Od lewej prokurator Iwona Kruszewska, sędzia Mariusz Stachowiak, Czesław Małkowski. Fot. Newsbar.pl

Postępowanie prokuratorskie w sprawie Czesława Jerzego Małkowskiego trwało 3 lata. Pierwszy proces, który z Olsztyna został przeniesiony do Sądu Rejonowego w Ostródzie 4 lata. W 2015 roku Czesław Jerzy Małkowski został przez ten sąd skazany na 5 lat pozbawienia wolności, zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej kobiety a także 6-letni zakaz sprawowania funkcji w administracji, część stawianych mu zarzutów, tych pochodzących z lat 2001-2004 przedawniła się.

Wyrok ostródzkiego sądu został uchylony przez Sąd Okręgowy w Elblągu i sprawa, ograniczona jedynie do dwóch zarzutów, od października 2017 toczyła się przed Sądem Rejonowym w Olsztynie. Proces przez cały czas trwania odbywał się z wyłączeniem jawności, przeprowadzonych zostało około 50 rozpraw, sąd przesłuchał około 60 świadków, także nowych. Prawdopodobnie ich zeznania doprowadziły do podważenia wiarygodności kobiety oskarżającej byłego prezydenta.

– W moim przekonaniu materiał dowodowy od samego początku nie pozwalał na przyjęcie winy oskarżonego – powiedział po ogłoszeniu wyroku mecenas Ryszard Afeltowicz, który przez pierwsze  lata sex-afery był jednym z obrońców Czesława Jerzego Małkowskiego. W ostatnim okresie były prezydent bronił się sam.

Wyrok nie jest prawomocny. Prokurator Iwona Kruszewska z Białegostoku, która oskarżała w tej sprawie i występowała o karę 8 lat więzienia dla byłego prezydenta Olsztyna zapowiedziała wystąpienie o ustne uzasadnienie wyroku i potem ewentualną apelację.

Stanisław Brzozowski

Posłuchaj orzeczenia sądu.

 

Czesław Małkowski na sali sądowej. Fot. Newsbar.pl
Czesław Małkowski na sali sądowej. Fot. Newsbar.pl
Sala sądowa - na pierwszym planie sędzia Mariusz Stachowiak, w tle Czesław Małkowski. Fot. Newsbar.pl
Sala sądowa – na pierwszym planie sędzia Mariusz Stachowiak, w tle Czesław Małkowski. Fot. Newsbar.pl