Tuż za wsią Stańczyki, znajdują się potężne wiadukty nieczynnej linii kolejowej Gołdap – Żytkiejmy (31km). Mosty w Stańczykach są jednymi z najwyższych w Polsce. Długość – 200m i wysokość 36m. Konstrukcja żelbetowa, pięcioprzęsłowa o równych 15m łukach. Architektura charakteryzuje się doskonałymi proporcjami, a filary ozdobione są elementami wzorowanymi na rzymskich akweduktach w Pont du Gard. Pod nimi przepływa rzeka Błędzianka. Mosty wznoszono oddzielnie. Najpierw powstał most południowy, a dopiero później most północny.

Kiedyś mknęły po nich pociągi, tory jednak zlikwidowano, ale czar wiaduktów w Stańczykach trwa do dziś. W 1918 r. zakończono tam budowę dwóch wiaduktów, miejscowość należała wtedy do Prus Wschodnich i nazywała się Staatshausen.

Mmost południowy zbudowany został z żelbetu, jednak w kwestii mostu północnego inżynierowie prowadzą spory do dziś. Prawdopodobnie podczas jego budowy zastosowano oryginalną technikę usztywniania betonu za pomocą zatopionych pni drzew i zrezygnowano z metalowych elementów konstrukcyjnych.