“Excentrycy” Kowalewskiego na antenie radiowej Dwójki

1222
Robert Lesińki (z lewej) i Włodzimierz Kowalewski na spotkaniu autorskim latem 2018r.
Robert Lesińki (z lewej) i Włodzimierz Kowalewski na spotkaniu autorskim latem 2018r.

Od czwartku, 31 stycznia br. w Dwójce Polskiego Radia w cyklu „Książka do słuchania” na antenie pojawi się powieść „Excentrycy” olsztyńskiego pisarza Włodzimierza Kowalewskiego.

Pisarz przez wiele lat na antenie Radia Olsztyn miał swój felieton literacki, gatunek nie spotykany już na falach eteru. Wraz z nadejściem do radia pisowskich czynowników Kowalewski został z dnia na dzień usunięty z anteny. Wcześniej jego słuchowiska realizowane na antenie Radia Olsztyn zdobywały prestiżowe nagrody na sopockim festiwalu “Dwa Teatry”.

W najnowszej realizacji opracowanej przez Katarzynę Hagmajer-Kwiatek, „Excentryków” przeczyta aktor telewizyjny, filmowy i teatralny Grzegorz Damięcki. Fragmenty powieści w audycji „Książka do słuchania” w Programie 2 Polskiego Radia będą prezentowane od czwartku 31 stycznia w godz. 19.10-19.30. Cykl ma liczyć 10 odcinków, które będą emitowane od poniedziałku do piątku.

“Excentrycy” to opowieść o jazzie, miłości i Ciechocinku z lat 50. XX wieku. Włodzimierz Kowalewskinapisał powieść w 2007 roku. Dwa lata później Janusz Zaorski zrealizował ją jako słuchowisko. Wystąpili w nim m.in. Marian Opania, Ewa Dałkowska, Monika Węgiel i Wojciech Wysocki.

W 2015 roku pojawiła się w ekranizacji Janusza Majewskiego, a w głównych rolach wystąpili: Maciej Stuhr, Sonia Bohosiewicz i Natalia Rybicka. Akcja powieści rozgrywa się jesienią 1957 roku w Ciechocinku, w którym ocalali z II wojny światowej starają się ułożyć sobie życie. Wśród nich jest Wanda, dentystka, niegdyś znana lwowska piękność. Monotonne, ale stabilne życie podupadłego uzdrowiska ożywia powrót brata Wandy – Fabiana, muzyka, który wojnę przeżył w Wielkiej Brytanii./Kel/