Ostatni dzień Camupusu rozpoczął się od spotkania z Adamem Bodnarem, pełniącym funkcję RPO w latach 2015-2021 rozmawiała z nim Renata Kim – z tygodnika “Newsweek”. Osią spotkania był esej  profesora Uniwersytetu w Yale Timothy’ego Snydera pt. “O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku”. Z przykazaniami Snydera można zapoznać się tutaj. Snyder swoje przykazania kieruje do wszystkich ludzi narażonych na autorytarne i antydemokratyczne zapędy rządzących populistów. Także w Polsce.

Zdaniem byłego RPO największym wyzwaniem na przyszłość będzie rozwiązanie problemu z sądami: – Myślę, że prędzej czy później przyjdzie moment, kiedy będzie możliwe przywrócenie rzeczywistego rozumienia praworządności. To nie stanie się jednak w ciągu miesiąca, pół roku czy roku. To będzie długi proces i kosztowny. Dodał jednak, że zmian w Trybunale Konstytucyjnym nie należy dokonywać w sposób naruszający konstytucję. – Nie można naprawiać stanu praworządności poprzez kolejne łamanie zasad praworządności.

“O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku”

W ciągu dnia odbyło się także spotkania m.in. z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i Adamem Michnikiem.

Debatę z udziałem redaktora naczelnego “Wyborczej” i Rafała Trzaskowskiego prowadziła była zastępczyni RPO i kandydatka na ten urząd Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

– U mnie momentem zwrotnym był 1968 rok. Wtedy po raz drugi pilnie przeczytałem “Dziady”. Gdy nas pałowali, zdałem sobie sprawę, że jesteśmy drugim pokoleniem w ciągu filaretów, buntowników, którzy nie dają sobie łatwo zgiąć karku. To, co jest dziś potrzebne, to świadomość, że to, jaka będzie Polska, zależy od nas. Dziś miarą patriotyzmu jest stosunek do Unii Europejskiej. Mam poczucie obrzydzenia, gdy słyszę język pogardy wobec uchodźców. Jest mi wstyd za mój kraj – mówi Michnik.

Ostatni dzień Campusu Polska Przyszłości na zdjęciach. Fot. Newsbar.pl

 

Obejrzyj zapis video ze spotkania z Władysławem Kosiniakiem – Kamyszem

Obejrzyj relację video ze spotkania z Adamem Bodnarem, byłym Rzecznikiem Praw Obywatelskich

Obejrzyj relację video ze spotkania z Adamem Michnikiem, red. naczelnym Gazety Wyborczej