Warmińsko Mazurski Fundusz Filmowy podlegający marszałkowi województwa dofinansuje film Jerzego Skolimowskiego pt. “Baltazar”. Film będzie koprodukcją polsko – włoską i ma w nim – jak informuje Fundusz – wystąpić Sophie Loren. Producent filmu zakłada 48 dni zdjęciowych z czego 10 na Warmii i Mazurach. Jerzy Skolimowski od kilkunastu lat związany jest z Warmią i Mazurami, ma dom w okolicach Pasymia.

Wspomniana 86-letnia Sophie Loren raczej nie pojawi się na Warmii i Mazurach. Jeśli już, to zainkasuje gażę nie ruszając się z Włoch. Film jest współczesną interpretacją kultowego dzieła zaliczanego do klasyki kina „Na los szczęścia Baltazarze” Roberta Bressona z roku 1966. Film Bressona jest uznawany za jedno z arcydzieł francuskiej kinematografii. Akcja filmu rozgrywa się na francuskiej wsi. Opowiada losy bezpańskiego osiołka, który trafia w ręce kolejnych właścicieli – bezdusznego piekarza i cyrkowców.

Film wg scenariusza Ewy Piaskowskiej i Jerzy Skolimowskiego to historia osiołka o imieniu Baltazar, która rozpoczyna się w polskim cyrku, a kończy we włoskiej rzeźni.

“To gorzka, ale też pełna ciepłego humanizmu parafraza »filmu drogi«. To panoptikum ludzkich zachowań wobec bezbronnego zwierzęcia, sugestywny obraz relacji społecznych i przemian kulturowych zachodzących we współczesnym świecie” – czytamy w opisie filmu przygotowanym przez Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy.  

Nowy “Baltazar” ma kosztować ok. 10,5 mln zł 

Laureatka dwóch Oskarów, Sophie Loren, rzadko w ostatnich latach występowała w filmach. Wyjątki czyniła tylko dla swego syna Edoardo Pontiego. Od kilkunastu dni możemy oglądać ją na Netflixie w filmie “Życie przed sobą”, będącym ekranizację powieści Romaina Gary’ego, w reżyserii Pontiego. Loren zagrała tam Madame Rosę, żydówkę ocalałą z Holocaustu. Film opowiada o nietypowej przyjaźni kobiety z 12-letnim senegalskim chłopcem.

Nowy “Baltazar” ma kosztować ok. 10,5 mln zł (80 proc. kosztów pokryje strona polska). Wcześniej produkcja otrzymała 3 mln zł dotacji z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentem filmu jest Skopia Film, (firma Jerzego Skolimowskiego i jego partnerki Ewy Piaskowskiej), która zrealizowała wcześniejsze produkcje reżysera, m.in “Cztery noce z Anną”, w filmie tym wystąpił  olsztyński aktor Artur Steranko. Bar

Obejrzyj oficjalny zwiastun filmu z udziałem Sophie Loren pt. Życie przed sobą

——————————————————————————————————————-

W 2021 r. Warmińsko Mazurski Fundusz Filmowy dofinansuje także:


„DZIEWCZYNA Z MOICH SNÓW” – reż. Tomasz Żółtowski – fabularny debiut krótkometrażowy.

Producent: NORDFILM Sp.z.o.o. w Gdańsku

„ŻURAWSCY Z KAJN” – reż. Wanda Laddy i Adam Błaszczok

Producent: GRADENDOYL WANDA LADDY

„DZIEWCZYNY Z ZATORZA” – reż. Józef Burniewicz

Producent: PRODUKCJA PROGRAMÓW RADIOWYCH i TV BARBARA FEDONIUK

„CONNECTED/DISCONNECTED” reż. Maciej Miller – debiut

Producent : SFP STUDIO MŁODZI I FILM im. ANDRZEJA MUNKA

„TAJEMNICE EKONOMII KOPERNIKA”  reż. Michał Juszczakiewicz

Producent: FUNDACJA NICOLAUS COPERNICUS Truszczyny

—————————————————————————————————————————