W

miasteczku akademickim na terenie Kortowa trwa od wczoraj druga edycja “Campus Polska Przyszłości”. Na Campus przyjechało 1300 uczestników, aby spotkać się z politykami, działaczami samorządowymi, ekspertami, autorytetami w różnych dziedzinach, artystami, naukowcami. W sumie podczas Campusu odbędzie ok. 200 spotkań, debat, warsztatów.

IMG 0692 Campus po raz drugi
Marian Turski

IMG 0699 Campus po raz drugi

IMG 0700 Campus po raz drugi

Setki osób wzięło udział w plenerowym spotkaniu z redaktorem Marianem Turskim, historykiem i publicystą, przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego i Rady Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Turski – odwołując się do swoich doświadczeń więźnia Auschwitz i Buchenwaldu – przypominał młodym, jak niewiele trzeba, by w zwykłych ludziach uruchomić zło i nienawiść. – Zło rodzi się wtedy, kiedy mamy jednostronną propagandę, skoncentrowaną w jednym ośrodku, formującą umysły – przestrzegał.

IMG 0718 Campus po raz drugi
Szymon Hołownia i Rafał Trzaskowski

Po południu odbyła się debata prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z Szymonem Hołownią, liderem Polski 2050, byłym konkurentem w wyborach na prezydenta RP. -Próbuje się nas dzielić w różny sposób. PiS jest mistrzem podziałów. Natomiast my obaj jesteśmy przekonani, że prawdziwy podział jest między przeszłością a przyszłością. I my chcemy rozmawiać o przyszłości – otworzył dyskusję Rafał Trzaskowski. Oczywiste pytanie do obu polityków padło już na początku debaty: ile powinno być list wyborczych i czy partie opozycji planują koalicje? –Policzyliśmy to na wszystkie strony, w naszej ocenie trzeba się będzie skłaniać ku wariantowi dwóch list, bo taki wariant daje największą liczbę mandatów. Trzy listy gorzej, cztery listy – źle – stwierdził Hołownia. – Ja mam krótką odpowiedź ile list. Jak najmniej! – odpowiedział Trzaskowski.

IMG 0729 Campus po raz drugi

Odpowiadając na pytania uczestników o obecną sytuację gospodarczą, Trzaskowski zauważył, że dziś PiS przestał myśleć o tym, jak wyrównywać sytuację materialną Polaków, a koncentruje się na tym, jak napchać kieszenie swoim działaczom. – Kolejna kampania wyborcza nie powinna jednak być wyścigiem na obietnice, kto da więcej pieniędzy – zastrzegł prezydent Warszawy.

IMG 0728 Campus po raz drugi

Padło też pytanie o aborcję. Hołownia powtórzył swoją wcześniejszą propozycję zorganizowania  referendum w sprawie ewentualnego złagodzenia przepisów aborcyjnych. W tej sprawie Trzaskowski nie ukrywał, że ma zdecydowanie inne zdanie niż lider Polski 2050. – Taka decyzja musi należeć do kobiety. Kropka! – powiedział. Obaj politycy dali jednak do zrozumienia, że ta kwestia nie powinna utrudnić im ewentualnej współpracy politycznej. Gdy jedna z uczestniczek Campusu zapytała Szymona Hołownię dlaczego w II turze wyborów prezydenckich w 2020 nie poparł otwarcie Rafała Trzaskowskiego, polityk wyjaśnił, że jego zachowanie było podyktowane wiedzą z badań elektoratu, zaś Trzaskowski przypomniał, że “politycy nie są właścicielami swoich wyborców”.

IMG 0725 Campus po raz drugi
Do wyboru uczestników było też ponad 20 tematycznych paneli eksperckich i warsztatów.

Przykładowo, uczestnicy panelu „Czy atom uratuje Polskę?” – wśród nich poseł PO Paweł Poncyljusz, ambasadorka Wielkiej Brytanii w Polsce Anna Clunes, dr Joanna Maćkowiak-Pandera, prezeska Forum Energii i członek zarządu Orange Witold Dróżdż – spierali się o to, jest budowa elektrowni atomowej w Polsce ma jeszcze sens. Zdaniem Poncyliusza – niekoniecznie, bo jak stwierdził, „czas na inwestycję atomową w zasadzie przeminął”. Dziś kluczowe znaczenie mają zielone źródła energii. Jeśli już, ewentualna elektrownia atomowa musi być tylko ich uzupełnieniem.

Publicyści Agata Bielik – Robson i Kamil Dąbrowa, aktorka Barbara Kurdej-Szatan, poseł Piotr Adamowicz i redaktor Michał Kolanko debatowali o hejcie, o tym, dlaczego jest go tak dużo w mediach społecznościowych.

Dr Sławomir Dudek, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej i Forum Obywatelskiego Rozwoju, rozmawiał z campusowiczami o długoterminowych zagrożeniach dla polskiej gospodarki. – Jesteśmy najszybciej starzejącym się krajem w Unii Europejskiej i jednocześnie jedynym obok Grecji, który obniżył wiek emerytalny – zauważył. Na warsztacie “Zielona komunikacja miejska” wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski dyskutował z uczestnikami o tym jaka jest przyszłość transportu publicznego w Polsce i czy przejazdy powinny być bezpłatne dla wszystkich (zdaniem Borawskiego – nie, bezpłatna komunikacja miejska nie jest optymalnym rozwiązaniem). Uczestnicy warsztatu „Antropocen. Kryzys różnorodności biologicznej i klimatyczny”, prowadzonego przez Marcina Kowalczyka z WWF Polska, szukali przykładów działań – także w lokalnej skali – które mogą pomóc w uniknięciu klimatycznej katastrofy. Z kolei dr Mikołaj Lewicki, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, publicysta Cezary Michalski i posłanka KO Monika Rosa razem z campusowiczami zastanawiali się, czy w Polsce możliwy jest awans społeczny i pokoleniowy bez legitymacji partyjnej.

Także w sobotę na zaproszenie Rafała Trzaskowskiego burmistrz Budapesztu Gergely Karácsony, burmistrz Pragi Zdeněk Hřib, burmistrz Matúš Vallo i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz mówili o tym, jak samorządy miejskie radzą sobie z wyzwaniami klimatycznymi i społecznymi i, zarazem, jak mogą bronić demokracji i praworządności.

W debacie nt. 18 letniej obecności Polski w Unii Europejskiej udział wzięli Janusz Lewandowski i Marek Belka.

IMG 0674 Campus po raz drugi
-Unia Europejska jest jedyną na  świecie wspólnotą państw narodowych prowadzącą współpracę na taką skalę – stwierdził Janusz Lewandowski. -Niestety, w ostatnich latach, podczas rządów PiS z pozycji lidera krajów wspólnoty spadliśmy na sam dół tabeli.
IMG 0684 Campus po raz drugi
Janusz Lewandowski

-Dawną pozycję Polski w Unii Europejskiej będzie trudno odbudować. Mam nadzieję, że za rok, po wygranych wyborach wrócimy na właściwą ścieżkę praworządności i znów będziemy krajem liczącym się w Unii Europejskiej – stwierdził były premier RP Marek Belka.

IMG 0676 Campus po raz drugi
Marek Belka

Zdjęcia: Newsbar.pl