15 C
Olsztyn
12 kwietnia 2024
reklama
Strona główna Obserwator Proponujemy rower miejski na wybory samorządowe
Fot. materiały prasowe stowarzyszenia Wizja Lokalna
Fot. materiały prasowe stowarzyszenia Wizja Lokalna

Proponujemy rower miejski na wybory samorządowe

967
Rowery miejskie w Warszawie. System zasilania wspomagany energią słoneczną.
Rowery miejskie w Warszawie. System zasilania wspomagany energią słoneczną.

To co u nas uznawane jest za nowoczesne w innych krajach od dawna jest standardem. Na przykład rowery miejskie.

Olsztyn od kilku lat bije się z myślami czy taki rower wprowadzić, a np. w Kopenhadze rowery miejskie jeżdżą od lat kilkudziesięciu. I można powiedzieć, że wypożycza się je za darmo.

A dokładnie działa to w ten sposób, że wypożyczając rower wrzucamy np. 5 koron, które odzyskujemy, gdy zwracamy jednoślad. Warszawa rowery miejskie wprowadziła kilka lat temu. Szybko stały się przebojem komunikacyjnym w mieście.

Stowarzyszenie Wizja Lokalna naciska, aby jak najszybciej wprowadzić w Olsztynie samoobsługowy i całodobowy system stacji rowerów miejskich. W internecie stowarzyszenie uruchomiło ankietę, którą wypełniło ponad 700 osób. Założenie jest takie, aby do końca kwietnia wypowiedziało się przynajmniej 1,5 tys. mieszkańców miasta.

Społecznicy uważają, że duża liczba odpowiedzi będzie skutecznym narzędziem nacisku na decydentów. Tak było np. w sprawie tzw Łynostrady, której miasto nie chciało budować. Dopiero społeczne naciski i liczny udział mieszkańców w podobnych badaniach sprawił, że Łynostrada będzie finansowana z budżetu obywatelskiego. Liczymy, że tak samo będzie z rowerem miejskim. A może – i tu nasza podpowiedź – wprowadzić go na ulice przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi…?

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz