Jakiś czas temu pisaliśmy o sprzedaży biletów komunikacji miejskiej w Olsztynie proponując przejście na zakupy cyfrowe. I oto będzie można kupować różne bilety poprzez smartfona bez konieczności ich drukowania i kasowania. Trzeba tylko na swój telefon ściągnąć apkę mPay.

Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe

Rozwiązanie jest darmowe i dostępne także w innych miastach na terenie całej Polski – informuje nas agencja public relations promująca rozwiązanie. Ceny biletów kupowanych telefonem są takie same, jak w tradycyjnych punktach sprzedaży. Aplikacja mPay zapewnia stały i szybki dostęp do biletów komunikacji miejskiej. Pasażerowie mogą kupować je w każdym miejscu i o każdej porze dnia, bez konieczności stania w kolejkach, posiadania gotówki czy szukania otwartego kiosku. Rozwiązanie działa w kilkudziesięciu polskich miastach, m.in. w Łodzi, Poznaniu, Gdańsku, Krakowie i Warszawie. W Olsztynie aplikacja pozwala na kupowanie telefonem niemal wszystkich aktualnie dostępnych biletów, w tym jednorazowych, miesięcznych oraz rocznych.

Kupowanie biletów za pomocą mPay jest proste. Trzeba uruchomić aplikację w telefonie i z listy miast wybrać Olsztyn. Następnie pasażer wybiera jeden z dostępnych biletów i określa metodę płatności. Ostatnim krokiem jest potwierdzenie zakupu kodem PIN, który każdy użytkownik ustala samodzielnie podczas rejestracji w mPay. Nabycie biletu w aplikacji jest równoznaczne z jego skasowaniem. Podczas kontroli należy wejść do zakładki „Kontrola biletów”, wybrać aktywny bilet i okazać go kontrolerowi. Można to zrobić także wtedy, gdy telefon nie ma połączenia z Internetem. Aby móc płacić za bilety telefonem, należy wcześniej zasilić pieniędzmi swoją elektroniczną portmonetkę mPay, np. za pomocą przelewu bankowego.

Rozwiązanie niewątpliwie ciekawe, nowoczesne i potrzebne aczkolwiek niepełne. Trzeba bowiem dodać, że aplikacja nie pozwala na wnoszenie opłat w olsztyńskiej strefie parkowania, a taka możliwość techniczna istnieje przynajmniej w innych miastach.

Lepsza pod tym względem jest aplikacja SkyCash od pewnego czasu działająca w Olsztynie. Za jej pomocą można kupić bilet komunikacji miejskiej i w wygodny sposób opłacić parkowanie w strefie. Płaci się za czas rzeczywistego parkowania samochodu klikając w telefonie w momencie rozpoczęcia parkowania i jego zakończenia. /Kel/