Za kilkanaście miesięcy pojawią się w Olsztynie pierwsze tureckie tramwaje. Firma Durmazlar wyprodukuje dla miasta 12 pojazdów, każdy za prawie 9 mln zł. W sumie Olsztyn wyda na nowy tabor 108 mln zł.

Tureckie tramwaje będą miały 32,5 m długości i 2,5 m szerokości. Każdy pojazd będzie mógł przewozić 210 pasażerów. Przewidziano 40 miejsc siedzących. W najszerszych fragmentach pojazdu producent zapewni układ siedzeń 2+1 lub 1+1.

W grudniu 2018 r. w Olsztyńskim MPK gościli przedstawiciele tureckiej firmy, którzy przedstawili różne koncepcje rozwiązań technicznych i pierwsze założenia projektowe. Podobne spotkanie ma się odbyć wiosną 2019 r. Po uzgodnieniu wszystkich szczegółów technicznych i zaakceptowaniu przez miasto projektów wizualnych, w sierpniu 2019 r. ruszy produkcja tramwajów. Będzie to pierwszy w historii tureckiej firmy kontrakt dla miasta z Unii Europejskiej.

Jak podaje serwis internetowy Transport Publiczny, pierwszy tramwaj ma dotrzeć do Olsztyna 21 miesięcy od podpisania umowy, czyli na wiosnę 2020 r. Ostatnie pojazdy dotrą pięć miesięcy później. /Kel/

Obejrzyj film, zobacz jak będą wyglądały nowe olsztyńskie tramwaje